Бюджетът на финална права: Повече пари за БАН, култура и преподаватели
Бюджетната комисия отхвърли близо 100-те предложения на ГЕРБ. Асен Василев изтъкна, че те всъщност биха нарушили Закона за публичните финанси

© ECONOMIC.BG / БТА
Два месеца след старта на новата година приемането на проекта за държавния бюджет за 2022 г. вече е на финалната права. Основният законопроект за функционирането на страната бе одобрен от бюджетната комисия в парламента на второ четене след 8-часово заседание. Следващата седмица предстои той да бъде и окончателно приет в пленарна зала.
За разлика от мораториума върху цените на тока, парното и водата, сега управляващото мнозинство в парламента не се подведе и не одобри предложенията на опозицията в лицето на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ малки изключение. Единственото одобрено от близо 100-те предложения на ГЕРБ между двете четения на проекта за държавния бюджет бе възможността средствата за тестване на учениците да отиват и за закупуване на въздухопречистватели за училищата.
Иначе мнозинството отхвърли 72 предложения на бившите управляващи, като в голямата си част същността им бе свързана с повече пари за местната власт, където ГЕРБ все още доминира. Става въпрос за допълнителни общински разходи за ремонти, училища и други сгради - перото, по което обикновено се предоставяха десетки милиони чрез постановления по време на управлението на Бойко Борисов.
Всички те са обезпечени с очаквания за по-големи приходи от ДДС. Внесените предложения са от почти всички депутати от парламентарната група, включително и от бившия финансов министър Кирил Ананиев. По време на гласуването на въпросните предложения в комисия настоящият министър на финансите Асен Василев обърна внимание, че всички тези предложения за увеличаване на разходите за сметка на очакван ръст на приходите е в нарушение със Закона за публичните финанси. Това е така, тъй като в проекта, изготвен от Василев, разходите вече достигат тавана от 40% от прогнозирания обем на брутния вътрешен продукт и каквито и да било нови разходи биха били в нарушение с нормативната уредба.
Василев обърна внимание на подготовката за създаването на Фонд за регионално развитие, пред който общините да кандидатстват за проекти като ремонт на пътища от четвъртокласната пътна мрежа и други. Идеята е той да бъде представен с актуализацията на бюджета през лятото, като за инвестициите ще се изисква одобрението от Народното събрание.
Депутатите от четворната коалиция не одобриха и исканите за градския транспорт в София 178 млн. лв. Без подкрепа останаха и съответните предложения на ГЕРБ и „Възраждане“ за увеличаване възнагражденията на служителите на МВР и на надзирателите в затворите. Така засега остава в сила насроченият за събота национален протест на полицаите в София.
Депутатите не одобриха предложението на „Има такъв народ“ държавната субсидия за глас за политическите партии да бъде намалена от 8 на 1 лв.
Не бе прието и предложението на ГЕРБ за намаляване на ДДС за основните храни. На въпрос на депутатите дали такова може да се приеме само за хляба, вицепремиерът посочи, че е недопустимо, въпреки че за подобна мярка в петък се обяви и президентът Румен Радев. Според Василев евентуално понижение на ставката за ДДС за хляба, би отприщило редица подобни искания от други браншове, а и е спорно дали наистина отстъпката ще стигне до потребителите.
За туширане на протестите и други промени
В отговор на заканите за протести от редица браншове депутатите от управляващите партии предложиха няколко промени в проектобюджета на Асен Василев, сред които увеличаване на бюджета на БАН за заплати, както и субсидиите към музеи, галерии и други културни институти. В повечето случаи парите са осигурени по линия на различни министерства, в т.ч. МОН или МРРБ, а в случая с БАН – от бюджета на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Заради политиката на Василев заплатите на държавните служители да не бъдат увеличавани, на заседанието на комисията бе предложена поправка, с която се прецезира текста за БАН и допълнителните пари няма да са просто за увеличаване на заплати, а за
проекти, разработени от учените от БАН, които трябва да бъдат защитени на база критерии на БАН“.
По предложение на „Продължаваме промяната“ управляващото мнозинство взе решение и да пренасочи допълнителни 5 млн. лв. към общините от бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. С 10 млн. лв. пък са увеличени заплатите на преподавателите във висшите учебни заведения.
От проектобюджета отпаднаха и почти всички пpexoдни и зaĸлючитeлни paзпopeдби, c ĸoитo ĸaбинeтът пpeдвиждaшe дa се нaпpaвят пpoмeни в peдицa дpyги зaĸoни.
БНТ vs. БНР
По инициатива на управляващото мнозинство е увеличен бюджетът на Българското национално радио с 2.16 млн. лв. В този случай допълнителните средства са взети от бюджета на Съвета за електронни медии (СЕМ) - 160 хил. лв., като според вносителя от „Има такъв народ“ Любомир Каримански това е възможно благодарение на „прекалено завишени“ външни услуги.
Като цяло не смятам, че много ефективно си изпълват времето всички служители, които работят там (бел.р. - СЕМ)“, посочи Каримански.
Останалите средства пък са от бюджета на Българската национална телевизия, който според Каримански е „изключително раздут“ и има необосновани разходи поне за 2 млн. лв.
Аз искам да знам каква е ефективността на четири канала на БНТ“, посочи още той.
Финансовият министър се включи в дискусията, като потвърди намерението си за възраждането на Фонд „Радио и телевизия“. Идеята е чрез него да се постигне независим фонд с независимо управление и независими медии с независим източник на финансиране.
Основни параметри на държавния бюджет
- Дефицит - 5.9 млрд. лв.
- Общо разходи по КФП - 40% от БВП
- Максимален размер на новия държавен дълг - 7.3 млрд. лв.
- Максималният размер на държавния дълг към края на 2022 г.- 35.5 млрд. лв.
- Минималният размер на фискалния резерв към 31.12.2022 г. - 4.5 млрд. лв.