България остава без газ от терминала край Александруполис неясно докога
Според първоначалния график съоръжението трябваше да заработи през месец април 2024 г.

© ECONOMIC.BG / Gastrade
Въпреки обещанията, че техническият проблем на терминала край Александруполис ще бъде решен в най-скоро време, съоръжението вероятно ще заработи чак към края на годината.
Гръцката проектна компания „Газтрейд“ отложи за четвъртото тримесечие на 2024 г. стартирането на търговски операции в съоръжението, съобщава азербайджанската Trend, цитирайки свои източници. Според първоначалния график той трябваше да заработи през месец април 2024 г.
България от месеци очаква първите доставки на втечнен природен газ (LNG) от терминала, но след започване на дейностите по свързване на платформата за регазификация със самия газопровод бе констатиран технически дефект.
България е страна съакционер в терминала, като „Булгартрансгаз“ притежава 20% от капитала на проектното дружество „Газтрейд С.А.“. От съоръжението се очаква да доставя втечнен газ от САЩ и други страни за потребителите в България, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Унгария, Молдова и Украйна.
Че газовата инфраструктура няма да заработи скоро, става ясно и от среща на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов с ръководството на „Газтрейд“ и с представители на част от останалите акционери в проекта.
В рамките на срещата е постигнато съгласие, че в срок до 15-ти юли ще бъде начертан ясен план, с конкретизирани технически решения с цел въвеждане в експлоатация в най-кратки срокове.
Считам, че следва да бъдат предприети решителни мерки от страна на „Газтрейд“ за отстраняване на дефекта и въвеждане на съоръжението в експлоатация в рамките на настоящата календарна година. Допълнително забавяне е абсолютно недопустимо с оглед стратегическото значение на терминала за осигуряване на енергийните доставки за региона“, коментира Малинов.
По думите му, след потенциалното спиране на транспортирането на руски природен газ през украинска територия от началото на следващата година алтернативните доставки ще са с водеща роля за енергийната система на Европа.
Общият пропускателен капацитет на този нов терминал е 5.5 млрд. куб. м газ годишно (максимална доставка от 22 милиона кубически метра на ден).
LNG терминалът край Александруполис допълва газовата мрежа в Европа заедно с останалите връзки: интерконекторът Гърция – България (IGB); Трансадриатическия газопровод (TAP), част от Южния газов коридор (SGC), и проекти за разширяване подземно съхранение на газ (UGS) в Европа. Терминалът трябва да бъде свързан с горната инфраструктура и също е насочена към гарантиране на енергийната сигурност на ЕС.