Да бъдеш Бъфет
И на 90 Оракулът от Омаха си остава гуру, от когото винаги има какво да научим*

В света на бизнеса огледалото за обратно виждане е винаги по-ясно от предното стъкло, твърди Уорън Бъфет – мултимилиардерът, който в края на август т. г. стана на 90 и който продължава да е в Топ 5 на най-богатите хора. Кой е Оракулът от Омаха, да погледнем в огледалото за обратно виждане…
Той е легенда, икона, гуру и има репутацията на най-успешен инвеститор, като доказателство за това е неговото богатство, доскоро изчислявано като третото, а сега като четвърто по големина в света. При цялото това благосъстояние, твърде
скромният му начин на живот
е станал пословичен. Бъфет, който е баща на три деца и има втора жена, продължава да живее в същата къща в Омаха, купена през 1958 г. "Не се нуждая от шикозно облекло. Не ми е необходима изискана кухня", сподели милиардерът, който обича да носи класически костюм и да консумира храна, каквато и средностатистическият американец.
Бъфет навлезе в десетото десетилетие от своя живот, като пред това време е съумял да изгради образ на достъпна личност. Десетки хиляди хора, инвестирали в неговата империя Berkshire Hathaway, отиват всяка година в родния му град Омаха, за да присъстват на общото събрание на компанията. Това е сравнимо само с поклонническия туризъм.
Достъпността му
има и друго измерение – благотворителните обеди с мултимилиардера, за които винаги има наддаване. В началото на 2020 се е състояла последната известна засега подобна среща в ресторант, за която Джъстин Сун, предприемач в сферата на криптовалутите и основател на платформата Tron, плати 4,6 млн. долара.
И все пак как откъде тръгва и как е натрупал това богатство?
Уорън Бъфет е роден на 30 август 1930 г. в Омаха, като е най-малкият от трима братя. Към бизнеса се ориентира, след като прочита книгата "Хиляда начина да спечелите 1000 долара" ("One Thousand Ways to make $1000").
Първите му стъпки
са търговия "от врата на врата" и работа в бакалията на дядо му. Първите сделки на малкия Уорън са свързани с продажби на дъвки, бутилки Coca-Cola и седмични списания. Попълвайки първата си данъчна декларация през 1944 г., той успява да получи намаление на данъците с 35 долара, защото докато разнася вестници, ползва свой актив - колелото си. Увлечен в тази дейност, дори имал намерение да зареже ученето, но баща му, който е парламентарист, се противопоставя. На 17 години влиза в търговското училище в Уортън, щата Пенсилвания. По-късно, след като е скъсан на изпитите за Харвард, влиза в Колумбийския университет в Ню Йорк. Там учи финанси от Бенджамин Греъм – един от най-прочутите инвеститори на XX век, привърженик на т. нар. "инвестиране в стойност" – инвестиционен подход, при който целта е да се купуват акции на стабилни, сигурни и печеливши фирми, които са подценени от пазара.
Започва кариера на Уолстрийт, но още през 1956 г. основава собствено инвестиционно дружество - Buffett Partnership, което през 1965 г. се слива с текстилната компания Berkshire Hathaway. През 1985 г. затваря фабриката, но продължава да използва името й.
За близо половин век превръща компанията в конгломерат, оценяван на над 530 млрд. долара, и става известен с умело подбираните вложения.
Дейностите
на които залага, са най-различни - от картини до железници, потребителски продукти, енергетика, облекло, банки, въздушен транспорт, а също и бързо хранене. Има дялове в най-големите американски компании, сред които Apple, JPMorgan Chase, Coca-Cola, American Express. След любимите му „деца“ е застрахователното дружество Geico, известно с талисмана си - гущер, който говори с британски акцент. Инвеститорът Бъфет не влага в Google, Amazon, Facebook или Uber, но пък по време на кризата през 2008-а помага на големи американски компании като Goldman Sachs.
Освен добрия бизнес нюх, принос в изграждането на тази Бъфет империя имат и методите му на управление. Той се стреми да делегира колкото може повече власт, но запазвайки контрол върху капиталите. Зад на глед добродушния му образ обаче се крие безмилостен бизнесмен. Пример за това е компанията за кетчуп Heinz, в която той е акционер от 2015 г. За да запази печалбите, ръководството на Heinz предприема масови съкращения на служители.
В годините на кредитна криза
милиардерът сключва редица рисковани операции, които обяснява с думите "Натрупахме доста пари във времена на хаос. Когато вали злато, трябва да извадиш кофата, а не напръстника". Във всички свои вложения обаче се води от правилото да купува само неща, с които би бил щастлив, ако пазарът спре за 10 години. Своя успех обяснява с навика си да чете и да мисли повече и да взема по-малко импулсивни решения от повечето хора в бизнеса. Не може да направиш добра сделка с лош човек, предупреждава Уорън Бъфет. Той е добър анализатор и психолог, на когото са присъщи както търпението, така и бързата реакция. Явно възрастта не е порок.
Популярни съвети
- Инвестирайте само в бизнес, от който разбирате.
- Не е необходимо да правиш невероятни неща, за да получиш невероятни резултати.
- Страхувай се, когато останалите са алчни, и бъди алчен, когато останалите се страхуват.
- Цената е това, което плащаш. Стойността е това, което получаваш.
- Едва когато приливът отмине, става ясно кой се къпе гол.
- Ако си сред единия процент на най-големите късметлии, си задължен да мислиш за останалите 99% от човечеството.
*Материалът не е препоръка за търговия с акции