8 държави, сменили столицата си в наши дни
Причините са любопитни
Президентът на Индонезия обяви миналата седмица плановете си да премести столицата на страната от претъпкания главен остров Ява. Сегашната столица Джакарта е дом на повече от 10 милиона души, но около три пъти повече хора живеят в околните градове, което допринася за тежките задръствания в района.
Затрудненията при движението обаче не са единственият проблем. Ниската надморска височина е причина за много наводнения, а градът потъва поради прекомерно извличане на подземни води.
Смяната на столицата обаче далеч не е прецедент.
Ето още 8 съвременни примера:
1. Австралия
За столица на Австралия са се състезавали два града – Мелбърн и Сидни. И за да се сложи край на този спор, през 1927 г. е избрана Канбера.
Канбера е градът, в който се намира и Парламентът на Австралия, Националната галерия на Австралия и Националният музей. За разлика от други градове като Сидни, Канбера няма излаз на океан.
2. Минамар
Найпидо е столица на Мианмар от 6 ноември 2005 г., което официално е обявено от военната хунта през март 2006 г. По неизвестни причини военното ръководство премества министерствата и ведомствата тук от бившата столица Янгон.
Найпидо на бирмански означава „над краля“ и често се превежда като „кралска столица“.
3. Бразилия
Поради зависимостта на страната от търговията със захар, столицата на Бразилия някога е била Салвадор, близо до много от най-големите плантации. Към 1763 г. обаче златото е суровината, която движи икономиката и тогава столицата е преместена в Рио де Жанейро, в главния минен регион. Преминаването към сегашната столица Бразилия до голяма степен се дължи на географията. Рио се намира на южния бряг на Бразилия, така че е построена нова столица, по-близо до центъра на страната.
Град Бразилия е изграден за 41 месеца - между 1956 и 1960 г. Оскар Нимайер е главният архитект на обществените сгради. Бразилия преживява много бърз растеж (днес тук живеят повече от три милиона души) и сред големите латиноамерикански градове има най-висок БВП на глава от населението.
4. Казахстан
Алмати, в южната част на страната, е казахстанската столица, когато страната получава независимост от Съветския съюз през 1991 година.
Правителствените лидери обаче местят столицата в северния град Астана през декември 1997 г., защото Алмати има малко място за разширяване, има по-голям риск от земетресение и е много близо до друга, току-що създадена независима държава, Киргизстан.
Друга промяна се случи тази година. Астана бе преименувана на Нурсултан в чест на оттеглилия се дългогодишен посткомунистически лидер Нурсултан Назарбаев. Бившият президент получи и титли „народен герой“ и „герой на труда“.
5. Белиз
През 1961 г. ураганът Хети сериозно увреди Белиз Сити, бившата столица на Белиз, така че през 1970 г. Белмопан, разположен във вътрешността на страната, стана новата столица. Промяната целеше да смекчи заплахата от следващи разрушения от ураган.
6. Нигерия
През 1991 г. столицата на Нигерия, най-населената страна в Африка, е преместена от Лагос заради пренаселеност. Абуджа, град в централна Нигерия, се счита за по-неутрален за много етнически и религиозни групи в Нигерия.
В хоризонта на града доминира Асо Рок - огромен монолит. Почти 2,5 милиона души сега наричат Абуджа свой дом.
7. Танзания
През 70-те години столицата на Танзания започва да се премества от крайбрежния Дар ес Салаам в централно разположения Додома, който дотогава е малък пазарен град с 40 000 души. Промяната е направена за централизиране на капитала в страната и създаване на нови икономически възможности. Додома също е избран заради местоположението край важни пътни връзки и приятен климат.
След много десетилетия обаче този ход все още не е завършен, тъй като много правителствени служби и посолства се противопоставят на преместването.
8. Кот д'Ивоар
През 1983 г. Ямусукро става столица на Кот д'Ивоар.Новата столица е родният град на президента на Кот д'Ивоар Феликс Хуфу-Буни, който иска да стимулира развитието в централния регион.
Както и при Танзания, много държавни служби и посолства остават в бившата столица Абиджан.