Дигиталната панацея
Светът става цифров, удобството е важно, но сигурността и качеството съвсем не са за пренебрегване

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Случва се да чуем декларации като тази: „Аз не чета нищо на хартия”… Мода, увлечение или залитане в дигиталНОто е това? Въпросът ще изяде ли мишката книжката вече не е актуален. Неравна е битката между хартията и цифровия достъп до информация. Хартията ще губи територии, но няма да загуби войната. Достатъчно е само да си спомним срива на Търговския регистър през лятото на 2018-а, за да си кажем, че колкото и хартията да има недостатъци пред цифровите технологии, все пак нейната по-трайна „памет” си остава предимство. С един клик информация, събирана в продължение на дълъг период от време, може да изчезне завинаги. Колко сайтове вече отидоха в дигиталното нищо. Разбира се, една искра може да прати томове архивна информация в небитието, но все пак някой някъде може да запази някое копие.
Фотоувеличение
Дали когато отричаме старото, не се превръщаме в хора, които виждат гората, но не и дърветата? Факт е, че цифровите фотоапарати твърде бързо изместиха аналоговите си предшественици. И все пак продължава да има привърженици на традиционните фотоленти - особено сред професионалистите. „Правил съм тестове и за мен двете технологии имат както предимства, така и недостатъци. Това, което липсва при цифровите апарати е, че има по-малко нюанси и преминаването от ясно към по-неясното става много рязко. Цветовете също не са на нужното ниво”, обяснява професионален френски фотограф. Ако използваме същата аналогия, то и самата трансформация в реалния живот от ясно към по-неясното става много рязко. Собственик на студио за обработка на аналогови филми обобщава причините, накарали повечето му клиенти да изберат цифровата техника: "Предимството се крие в цената и улеснението при използването, а също и във възможността снимката да се види веднага, без да има нужда да се проявява. Разбира се - и модата си казва думата. Качеството на аналоговата снимка обаче ще бъде по-добро и защото снимащият ще се концентрира във визьора, като знае, че плаща, за да види черно на бяло всеки кадър. Той внимава много повече за фокусирането и кадрирането, затова резултатите ще бъдат много по-добри с аналогов апарат, отколкото с цифров”. Преминаването към цифрова фотографска техника пренареди този бизнес - и както във всяка голяма трансформация, тук също имаше големи губещи.
Звуци от старите плочи
В края на 80-те години виниловата плоча бе изместена от новопоявилия се компактдиск. Но години по-късно се оказа, че добрата стара черна плоча е била погребана преждевременно. Днес, когато CD-тата отстъпват територия на музиката, която се сваля онлайн, винилът преживява ренесанс. Фабриките за плочи затвориха преди три десетилетия, но вече отварят нови в отговор на очакванията на една аудитория от ценители с модерна и малко носталгична нагласа. Да, има фенове, убедени, че цифровата технология никога няма да достигне аналоговата като топлина на звука и съотношение между високи и ниски честоти, но трендът не е в тяхна полза.
Удобства Vs. Неудобства
Колкото по-навътре в дебрите на дигиталните технологии започваме да навлизаме, толкова по-явно започват да се открояват някои предимства на онова, което загърбваме. Все пак цифровите технологии, макар и да имат своите удобства, решават едни проблеми и създават други. Нека ги оценяваме трезво. Умните технологии изискват разбиране и умно отношение. За удобствата „плащаме” с редица неудобства, които в замяна може да получим.
Новото злато
За да ползваме основните функции на Viber, Gmail и други платформи, им позволяваме достъп до нашите файлове и до цялата ни информация, без те да ни дават обяснения за какво я ползват. Те могат да копират каквото пожелаят и да си го пренесат в облака. Информацията е новото злато. И когато някой я притежава, той може да я използва, а дори и да търгува с нея. По този начин потребителите се превръщат в прицел на маркетинга и рекламата. Нека само си дадем сметка на каква рекламна онлайн атака сме подложени и как рекламата прилага все по-агресивни трикове, за да грабне нашето внимание.
Играчка-плачка
Мари-Джо де Люу, която е сред най-влиятелните специалисти по киберсигурност в света за 2018 г., ни напомня, че умните устройства съвсем не са играчка, дори когато става дума за играчки. Децата разполагат с умни устройства. Една смарт кукла например може да се контролира чрез приложение и … не е проблем да се препрограмира. На конференция по дигитални технологии участвали бивши генерали, които въобще нямали представа за потенциалната заплаха. Когато обаче куклата била препрограмирана и започнала да произнася нецензурни думи на арабски език, едва тогава осъзнали, че една на глед безобидна кукла може да се превърне в играчка-плачка. Ето защо според Мари-Джо де Люу хората трябва да са наясно и с рисковете, които модерните технологии крият за пробиви в сигурността и установения ред. Когато сте свързани с безжична мрежа, някой може да направи пробив и да поеме контрола над вашите устройства. И така да се премине отвъд розовата страна на удобството да ползваш дигитални технологии. Какво обаче става с нашите данни, които някой някъде не спира да събира, какво ще става с информацията за всеки от нас, къде ще отива тя и как ще се съхранява? Чакаме отговор.
Със сигурността шега не бива
Ще чуем и предупреждението, че колкото технологиите поумняват, толкова хората оглупяват. И вместо хората за използват приложенията, приложенията започват да ги използват. Интернет завзема все по-големи територии и въпросът не е дали, а кога технологиите напълно ще ни превземат. Безспорно светът става все по-дигитален, но и тогава той трябва да е сигурен. Удобството е важно, но сигурността съвсем не е за пренебрегване.