Доларът на печалба, в очакване на добри данни от САЩ
Златото поевтиня поради силата на долара
Доларът приключи на печалба в понеделник, докато инвеститорите се подготвяха за доклада за заетостта, който ще бъде оповестен в петък и вероятно ще покаже засилване на пазара на труда.
Силния ръст на заетостта вероятно ще увеличи очакванията, че Фед е близо до увеличаването на лихвения процент, което според мнозина ще се случи през септември.
Очаква се работодателите да добавят 223 хил. нови работни места през юли.
Много инвеститори са на мнение, че Фед вероятно ще повиши лихвения процент, дори ако други индикатори все още показват посредствен растеж и ниска инфлация.
Щатският долар първоначално върна част от печалбите, след като данни показаха, че потребителските разходи през юни са нараснали с най- бавно темпо за последните четири месеца, а търсенето на автомобили е намаляло.
Отделен доклад на Института за управление на доставките показа, че индексът за националната фабрична активност се е понижил до 52.7 спрямо 53.5 през юни, въпреки че фактът, че все още се намира над 50, показва експанзия.
Впоследствие щатската валута продължи възхода си, нараствайки спрямо еврото до 1.0940.
Доларът се разменяше за 97.508 спрямо кошница от 6 основни валути, поскъпвайки с 0,17%, но оставайки под едноседмичния връх на 97.773, достигнат в четвъртък.
Загубите на еврото бяха ограничени от данни, показващи, че фабричната активност в еврозоната е нараснала по- бързо от очакваното през юли.
Златото поевтиня поради силата на долара
Златото поевтиня в понеделник, след като реализира най- голямата си загуба за последните две години през юли, докато доларът поскъпваше, а инвеститорите следяха икономическите индикатори за повече следи относно предстоящото увеличение на лихвения процент.
Спот златото изгуби 0,9% до 1 084.57 долара за тройунция. На 24 юли металът достигна 5- и половина годишно дъно на 1 077 долара. Загубите през юли бяха почти 7%, което е най- резкия месечен спад от юни 2013 г. до сега, както и шестият пореден спад на седмична база, правейки губещата серия най-дългата от 1999 г. насам.
Американските фючърси върху злато с доставка през декември поевтиняха с 0,5% до 1 089.40 долара за тройунция.
Доларът поскъпна с 0,17% спрямо кошница от валути, връщайки част от печалбите си, след като данни показаха, че потребителските разходи през юни са реализирали най- малък ръст за последните 4 месеца. Отделен доклад показа, че темпът на растеж на производствения сектор в САЩ се е забавил през юли.
Инвеститорите следят много внимателно икономическите данни, тъй като те могат да повлияят на решението на Фед кога да започне да повишава лихвения процент. Оповестяването на данните за неселскостопанската заетост в петък също ще бъде следено много внимателно.
Запасите на SPRD Gold Trust, най- големият публичен фонд в света, базиран на злато, в петък се понижиха до най- ниската си стойност от септември 2008 г. до сега на 21.63 млн. тройунции.
Индустриалните благородни метали поеха по-тежък удар от златото
Спот платината изгуби 2,6% до 955.74 долара за тройунция, след като през юли записа най- големият месечен спад за последните 10 месеца, понижавайки се с 8,7%. Паладият изгуби 2,3% до 595.25 долара за тройунция, доближавайки дъното си от октомври 2012 г. Среброто бе на загуба от 2,2% на 14.50 долара за тройунция, близо до 6-годишното дъно от миналия месец.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)