Едни избори разлика: двойно повече сигнали за нарушения
Двойно повече сигнали за нарушения на изборния процес, една пета повече образувани досъдебни производства и по-голям брой задържани лица. Това отчитат Министерство на вътрешните работи (МВР) и ДАНС в своя доклад за парламентарните избори на 27 октомври в сравнение с 9 юни.
Резултатите от изборите на 27 октомври класираха ГЕРБ-СДС като първа политическа сила, следвана от коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България" на второ място и "Възраждане" – на трето.
В дните след гласуването в публичното пространство излезе информация, включително видеозаписи от камери в избирателните секции, за нарушения на процеса, в т.ч. за преправяне на бюлетини.
Според доклада на ДАНС, публикуван на сайта на Министерския съвет, към края на октомври постъпилите сигнали за нарушения на изборния процеса са 984 броя, или с 58.2% повече спрямо отчетените 622 сигнала по време на предишните избори на 9 юни.
От всички получени сигнали 724 са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии или коалиции, 80 – за неправомерна агитация, 14 – за унищожаване на имущество, 3 – за корпоративен вот и 163 – за други нарушения, свързани с изборния процес“, пишат в доклада си от МВР, като допълват, че по-големият брой сигнали „и по-добрите резултати по време на тази кампания се дължат предимно на гражданската инициатива и нетърпимостта към купуването и продаването на гласове, както и на повишената активност на служителите на МВР“.
Общо съставените предупредителни протоколи са 1934 броя, което е с 38% повече спрямо юни. С над 20% повече са и образуваните досъдебни производства, които са 128 до края на миналия месец. За сравнение – към 13 юни 2024 г. те са били 103 броя.
Задържаните лица са 73 души спрямо 67 през юни.
„През периода до 27 октомври 2024 г. се проведоха множество специализирани полицейски операции, с цел превенция и недопускане на купен вот. В изборния ден е осигурено засилено полицейско присъствие на рисковите места, за осигуряване спокойствието на гражданите и безпроблемно упражняване на вота“, посочват от министерството, като допълват, че за предотвратяването на престъпления е било „осигурено добро взаимодействие с другите компетентни органи.“.
Ефективно бе взаимодействието с ЦИК, РИК и други държавни органи, общинските и областните администрации, като е поддържан ежедневен контакт на всички нива“, става ясно от доклада.
В същото време в свой доклад от Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), датиран от 1 ноември, посочват, че „към момента в ДАНС не е придобита информация за целенасочени действия на външни фактори на намеса в изборния процес“.
Отделно от агенцията не са установили „активност, целяща вмешателство и/или увреждане на информационни системи на институции, свързани с провеждането на изборите“.
Предприетите от Агенцията широк спектър от дейности по линия на киберсигурността водят до недопускане на посегателства върху стратегическите обекти и дейности и изградената информационна и комуникационна инфраструктура“, посочват от ДАНС.
В своя доклад, отнасящ се до парламентарните избори от 27 октомври и до частичните местни избори на 20 октомври, от ДАНС посочват, че имат получени общо шест сигнала от различни лица и партии, в т.ч. от "Да, България", БОЕЦ, от Богдан Богданов от ПП-ДБ и други. Образуваните досъдебни производства са две, а прокурорските проверки - четири.