Ефектът Тръмп върху американския жилищен пазар
Едно от предизборните обещания на Тръмп беше депортиране на нелегалните мигранти, което според експерти ще стопи работната сила в сектор „Строителство“
Предлагането на жилища и тяхната достъпност са на критично ниски нива, младите гласоподаватели в САЩ се тревожат за инфлацията, ипотеките и всички останали жилищни разходи. Или най-общо казано какъв ще бъде ефектът Тръмп върху жилищния пазар след встъпването му в длъжност?
След инфлацията и високите разходи за живот жилищата са вторият най-важен финансов проблем, пред който са изправени семействата, според проучване на May Gallup, цитирано от U.S. News.
Каква е ситуацията в жилищното строителство в Америка?
Защо жилищата са недостъпни за много американци днес? Защото има национален недостиг на жилища, който се оценява на около 4.5 милиона, според уебсайта за недвижими имоти Zillow.
В същото време лихвените проценти по ипотечните кредити остават упорито високи, въпреки двете намаления от Федералния резерв тази есен, които не се процедиха. След окуражаващия спад под 6% през септември, лихвите по ипотечните кредити се покачиха през октомври и ноември и отново се движат близо до 7%.
Въпреки че инфлацията е намаляла значително от най-високата си стойност, достигната през лятото на 2022 г., тя не е достигнала годишната цел от 2%, определена от Фед, и е непостоянна за някои позиции, като разходите за подслон и застраховки.
Много хора чакаха изборите да свършат, преди да си купят къща“, казва Патрик С. Дъфи, старши икономист за недвижими имоти в U.S. News.
Но след изборите, казва той, хората може да се въздържат независимо от това: „С идването на празниците и зимата, ние навлизаме в бавния сезон.“
Предложените от Доналд Тръмп жилищни политики
Основните предложения на Тръмп, които бяха очертани в неговата предизборна кампания включват:
- Намаляване на нелегалната имиграция и забрана за ипотеките за хора без постоянен правен статут
- Отворена федерална земя за жилищно строителство.
- Насърчаване на строителството на къщи в „периферията на градовете и крайградските райони“, където земята е най-евтина.
Според експерти масовото депортиране на нелегалните емигранти едва ли би намалило цените на жилищата.
Андра Гент, професор по финанси в университета на Юта, е съгласен, че масовото депортиране няма вероятност да доведе до поевтиняване на жилищата. Тя признава, че ако Тръмп можеше да депортира милиони нелегални имигранти, това потенциално би намалило търсенето на жилища, но тя е съгласна с Дъфи, който изрази мнение, че работната сила в строителството ще бъде намалена и следователно няма непременно да направи домовете по-евтини.
Това всъщност може да влоши достъпността на жилищата“, казва Гент.
В края на краищата по-малко работници означават, че се строят по-малко домове и може да принуди строителните компании да увеличат заплатите, за да задържат хората, които наемат, като всичко това ще доведе до повишаване на цените.
Едно обаче е сигурно за добро или лошо, жилищното строителство ще се развие по време на втория мандат на Тръмп, точно както при всяка нова администрация.
„Все още не знаем кой е секретарят, който ще отговаря Министерството на жилищното строителство“, казва Дъфи. „Ще бъде интересно да видим кого ще избере Тръмп. Както и да се развият нещата, засега остават някои огромни въпросителни.“