ЕК предлага 5% по-малък бюджет за кохезионна политика
По-малко средства ще се отпускат и за Общата селскостопанска политика на ЕС

С около 5% да се намали бюджетът за Кохезионната
политика и Общата селскостопанска политика на ЕС. Това е предложението на Европейската комисия, която днес представи следващия дългосрочен бюджет на ЕС за
периода 2019-2027 г. Подобно предложение удря директно по парите, които България получава по линия на европейските фондове и за земеделските субсидии.
„Това предложение за бюджета е наистина за добавената стойност на ЕС. Ние инвестираме още повече в области, в които една държава членка не може да действа сама или в които е по-ефективно да действаме заедно – било то изследвания, миграция, граничен контрол или отбрана. И продължаваме да финансираме традиционни, но модернизирани политики като Общата селскостопанска политика и Кохезионната политика, защото всички печелим от високия стандарт на нашите земеделски продукти, а регионите наваксват икономически”, коментира Гюнтер Йотингер, еврокомисарят по бюджет и човешки ресурси.
От Кохезионния фонд ЕС предоставя финансова помощ за
евроинтеграция на страните от Източна Европа. Чрез него се финансират
проекти за трансевропейски мрежи,
транспортна инфраструктура и подобряване на околната среда.
Новото предложение на ЕК обвързва финансирането на различни европейски проекти с върховенството на закона в различните страни. Голяма
иновация в предложения бюджет е укрепването на връзката между
европейското финансиране и върховенството на закона. Уважаването на
върховенството на закона е съществена предпоставка за добро финансово
управление и ефективно финансиране от ЕС, обясняват от Еврокомисията.
ЕК предлага 5-процентното намаление на финансирането за двете програми след направен задълбочен анализ къде могат да се икономисат разходи и да се увеличи ефективността на изразходваните средства.
Тези политики (Общата селскостопанска и Кохезионната - бл .ред.) ще бъдат модернизирани, за да се уверим, че могат да се изпълняват с по-малко и дори да обслужват нови приоритети. Например, Кохезионната политика ще играе все по-важна роля в подкрепата за структурната реформа и дългосрочната интеграция на мигрантите, пишат от Еврокомисията.
От институцията се надяват, че резултатът от тази промяна в бюджета на ЕС ще промени баланса на европейските средствата и ще позволи на Блока да се съсредоточи върху областите, които може да подобри най-много.
Предложеният от ЕК бюджет, който ще е първият без
Великобритания в ЕС, ще е общо 1.279 трлн. евро, което е 1.1% от брутния
вътрешен продукт (БВП) на всички страни членки, обяви председателят на
Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Новият бюджет също така е по-голям от досегашния
(2014-2020 г.), който беше в размер на 960 млрд. евро.