Европейска енергийна криза: По пътя от недостиг към излишък
Намаляването на търсенето, бумът на възобновяемите енергийни източници и агресивните инвестиции в LNG драматично промениха картината за енергийната сигурност на Европа

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Пролет е и Европа се оказва с два пъти повече газ в хранилищата, отколкото имаше по това време миналата година. В усилията си да избегне кошмарен сценарий на икономическа и хуманитарна криза през изминалата зима ЕС постигна такъв успех, че сега изправен пред пренасищане с газ до края на десетилетието, пише в свой анализ изданието Morningstar.
По-ниските температури и шокът от цените на газа през първите месеци на руската война в Украйна помогнаха за тази драматична промяна. Изключително успешни се оказаха действията на Блока за бурното развитие на вятърни и слънчеви мощности и ограничаването на търсенето на газ.
Комбинираните запаси в ЕС към 21 март са били еквивалентни на 625 тераватчаса (TWh), според данни на Gas Infrastructure Europe, което 55.6% от пълния капацитет спрямо само 25.7% година по-рано.
През 2022 г. търсенето на природен газ в Европейския съюз е намаляло с 55 милиарда кубически метра, или 13% – най-стръмният спад в историята, според Международната агенция по енергетика (МАЕ). Спестяването е еквивалентно на количеството газ, необходимо за снабдяването на повече 40 милиона домове, а тенденцията продължава през 2023 г.
По-малкото търсене спомогна за понижаване на цените на газа от историческия връх от 340 евро миналия август до 42 евро през март тази година. Единственият случай в историята, когато Европа е имала повече газ в хранилищата си, беше в началото на пролетта на 2020 г. Тогава обаче глобалното търсене се срина поради пандемията от COVID, което тласна фючърсите под 9 евро.
Бъдеще без руски газ
Всичко това поставя Европа в силна позиция, за да изпълни обещанието си да елиминира целия внос на изкопаеми горива от Русия до 2027 г. Доставките по тръбопроводите вече са свити до 7% от общото потребление на ЕС от 40% преди войната, според мозъчния тръст Bruegel. Това обаче не е пълната картина: вносът на руски втечнен природен газ (LNG) се е увеличил с 50% през 2022 г., докато Брюксел обещава да се откаже и от руския LNG.
Русия пропиля възможността си да използва енергийния си износ като инструмент за политическа принуда, но продължава да печели от потреблението на газ в Европа.
Можем и трябва напълно да се отървем от руския газ възможно най-скоро, като все още трябва да имаме предвид нашата сигурност на доставките“, каза европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон по време на среща на депутати от ЕС на 9 март.
„Насърчавам всички държави членки и всички компании да спрат да купуват руски LNG и да не подписват нови газови договори с Русия, след като съществуващите договори изтекат“, подчерта Симсън, добавяйки, че това може да успокои другите доставчици на газ, с които Европа се опитва да преговаря за сделки.
Колко е твърде много LNG?
ЕС е напът да удвои броя на своите терминали за внос на втечнен природен газ, за да обработи нарастващите корабни доставки. Това ще бъде от решаващо значение за запълване на "дупката" в снабдяването, оставена от спрения руски газ, но може също така да доведе до два пъти по-голям капацитет за внос, отколкото ще се нуждае Европа до 2030 г., тъй като възобновяемите енергийни източници продължават да печелят пазарен дял.
Според нов анализ на Института за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA), европейските страни рискуват да пропилеят огромни суми пари за инфраструктура за внос на газ, от която няма да имат нужда, след като кризата изчезне. Инфраструктурната мрежа на Европа се състои от 31 действащи терминала за внос на LNG; освен това има 32 проекта, които в момента са в процес на изграждане или в етап на планиране.
От една страна, държавите почувстваха необходимостта да изградят повече терминали за регазификация на LNG, за да внасят газ от други източници и да гарантират сигурен източник на енергия. Но от друга страна, кризата показа и голямата зависимост на Европа от изкопаемите горива и насърчи развитието на повече проекти за възобновяема енергия, както и прилагането на методи за енергийна ефективност и механизми за търсене за намаляване на потреблението на газ.
Според проучването на IEEFA има голямо несъответствие между прогнозираното търсене на втечнен природен газ в Европа и новия капацитет за регазификация, който се изгражда и планира. Бързо растящият капацитет контрастира с перспективата за стабилно търсене.
IEEFA прогнозира 19% увеличение на търсенето на LNG през 2023 г., последвано от 5% спад през 2024 г. и по-рязък спад след това. Ако приемем, че планът REPowerEU се случи по график, мозъчният тръст очаква търсенето на газ в региона да спадне с 40 – 45% под нивата от 2019 г.
Това означава, че капацитетът на терминалите за втечнен природен газ в Европа може да надхвърли 400 милиарда кубически метра през 2030 г. въз основа на настоящите инфраструктурни планове, докато търсенето може да варира между 150 милиарда кубични метра и 190 милиарда кубически метра, според IEEFA и S&P Global Commodity Insights.
Проучването предвижда коефициентът на използване на LNG терминалите в Европа да достигне едва 36% до 2030 г.
Това е най-скъпата и ненужна застрахователна полица в света. Европа трябва внимателно да балансира своите газови и LNG системи и да избягва да накланя везната от надеждност към излишък. Увеличаването на инфраструктурата за втечнен природен газ в Европа няма непременно да повиши надеждността – съществува осезаем риск активите да останат блокирани“, казва Ана Мария Джалер Макаревич, автор на анализа и енергиен анализатор за IEEFA Европа.
Възможности в краткосрочен план
Успехът на ЕС в намаляването на потреблението на газ намали краткосрочния призив към американския втечнен природен газ за отстраняване на пропуските в доставките. Произтичащият спад на цените доведе до колапс на газовите спредове между САЩ и ЕС, което означава по-ниски маркетингови печалби за американските фирми.
Стивън Елис, анализатор в Morningstar, вярва, че американският втечнен природен газ все още ще има голяма роля през следващата зима и вижда възможности в изложените акции тази година.
Продължаваме да мислим, че пазарът е донякъде късоглед с фокуса си върху динамиката на САЩ“, продължава Елис. „ЕС тепърва трябва да се справи напълно с материалната пропаст между търсене и предлагане. Нашите по-ранни оценки, навлизащи през зимните сезони, предполагаха разлика от 60-70 милиарда кубични метра, но с досегашния успех в намаляването на потреблението и по-голямото съхранение, изглежда, че тази разлика е по-близо до 20 до 40 милиарда кубични метра днес, тъй като ЕС излиза от зимата с материално повече бонус газ в хранилищата, отколкото обикновено би го направил."
Елис вярва, че пазарът предполага намаляване на потреблението и мекото време ще разреши недостига на доставките преди предстоящата зима, както беше през миналата, но той остава скептичен: „Така или иначе, тъй като търсенето на газ в ЕС започва да се увеличава през зимата на 2023 г. и капацитетът за износ на втечнен природен газ от САЩ се увеличава през 2024 г., изтегляйки производството на газ в САЩ към брега, смятаме, че пазарът ще започне да изглежда много по-силен и инвеститорите биха били умни да се възползват от всякакви сделки междувременно”.
От гледна точка на акциите, смятаме, че 2023 г. ще представи потенциално много добра възможност за придобиване на висококачествени имена, използвани за търсенето на газ с отстъпка“, пише Елис. „Ние предпочитаме компании като Kinder Morgan (KMI), Williams (WMB), Cheniere (LNG) и TC Energy (TRP).
Цените на газа вероятно ще се повишат, ако европейският сценарий от миналата зима не се повтори тази година, се допълва още в анализа.