Fitch понижи кредитния рейтинг на Русия
Руският държавен дълг е оценен на последното ниво преди Junk

Fitch свали дългосрочния кредитен рейтинг на Руската федерация с една стъпка до BBB-, съобщава Bloomberg. Това е последната инвестиционна степен преди навлизането в така наречената “Junk” зона.
Основните фактори, които за повлияли за решението са ниските цени на петрола и продължаващото напрежение в Украйна, които отключиха най-тежката валутна криза в страната след фалита ѝ през 1998 г. За последно рейтинговата агенция понижи оценката си за държавния дълг на Русия през 2009 г. Перспективата по рейтинга е негативна, става ясно от обявлението на Fitch.
“Икономическите перспективи са се влошили значително от средата на 2014 г. насам, отразявайки спада в котировките на петрола, обезценяването на рублата и рязкото повишаване на лихвените равнища – най-силно от 1998 г. Евтиният петрол разкри силната зависимост на руския растеж от суровината“, заявяват от агенцията.
Най-големият износител на енергийни суровини в света е на прага на рецесия, след като нефтът загуби над 50% от стойността си спрямо юни, а Западът наложи поредица от икономически санкции с цел да принуди руската страна да се откаже от агресивната си политика Украйна. В комбинация с поскъпването на кредитния ресурс, това доведе до силно ограничаване във финансирането на бизнеса в страната.
Централната банка на Русия прогнозира, че през изминалата година вероятно капитали за 134 млрд. долара са изтеглени извън страната, което над два пъти повече от обема за предходната година. Институцията очаква икономиката да се свие с максимум 4,7% през настоящата година, в най-неблагоприятния сценарий и средна цена на петрола от 60 долара за барел.
С решението си Fitch приравнява оценката си с тази на Standard and Poor’s, която понижи рейтинга до BBB- през април 2014 г. По този начин руските правителствени облигации се нареждат по риск редом с тези на Турция и Индия. През декември S&P предупреди, че вероятността Русия да загуби инвестиционното си ниво е над 50%. Някои пазарни анализатори посочват, че подобна стъпка едва ли ще има сериозни последици, тъй като и в момента пазарите третират руските книжа като „Junk”.
В края на петъчната търговия рублата се обезцени с 3,19% до 62,0393 рубли за един долар, продължавайки високата си волатилност от последните седмици. Руската валута се е обезценила почти двойно за последната година. В началото на 2014 г. един долар се разменяше за около 33 рубли, а на 16 декември за кратко бе достигнат курс от близо 80 рубли.