General Dynamics представи в България бронираната си машина PIRANHA
Компанията е готова да направи дългосрочни инвестиции в страната и дори да помага за обучението на военнослужещите

Марк-Арел Бишоф, директор по политиката спрямо ЕС и индустриалните въпроси на General Dynamics European Land Systems
Международната компания General Dynamics European Land Systems (GDELS) представи серията си колесни бронирани машини PIRANHA в България и увери, че е готова да ги предостави на страната ни на достъпни цени. Въпреки че производителят си сътрудничи с България от години, сега той си е поставил амбицията да издигне сътрудничеството на съвсем ново равнище – технологичен трансфер и принос за развитието на българската армия като цяло.
Началото на представянето на плана на General Dynamics, озаглавен „General Dynamics European Land Systems (GDELS) отива в България“, бе поставено от президента на Атлантическия клуб в България Соломон Паси. Той отбеляза, че днешното събитие в България съвпадна с решението на САЩ да ограничат паричната си вноска към НАТО, но подчерта, че макар някои да смятат, че това е криза за Алианса, то частни компании като General Dynamics виждат възможност да засилят своята роля в осигуряването на европейската сигурност.
„Това е шанс за възраждане на европейската отбранителна индустрия. Освен това трябва да е ясно, че военното сътрудничество е майка на всякакъв вид други партньорства – за набавяне на ресурси, за квалифициране на военния персонал, за създаване на необходимата инфраструктура“, обясни Паси. Той също така отбеляза, че страната ни е съвсем подходяща за развитието на General Dynamics, тъй като поставя голям акцент върху дуалното образование.
"Появата на военния производител на родна територия се случва в една много добра за България година", отбеляза Елена Поптодорова, директор по евро-атлантическите въпроси на Атлантическия клуб. Тази година бе сключена сделката за покупката на изтребителите F-16 Block 70 от САЩ, а освен това страната ни е близо до сключването на договор за покупката на нови сухопътни бойни машини. Поптодорова акцентира на факта, че досега General Dynamics е произвела близо 12 хил. машини, което е в пъти повече от конкурентите ѝ.
GDELS очаква скоро да достави първите си машини PIRANHA в България. Компанията също така е готова да помага активно в обучението на българските военнослужещи. Това каза Марк-Арел Бишоф, директор по политиката спрямо ЕС и индустриалните въпроси на швейцарския производител. Той подчерта, че компанията от години има партньорства с десетки български фирми и сега целта и е да прави отново дългосрочни инвестиции. Бишоф акцентира на факта, че GDELS е силно разклонена и децентрализирана корпорация, работеща в 50 държави по света. Децентрализираността ѝ позволява бързо и адекватно да отговаря на нуждите на клиентите си.
Производителят проявява и висока гъвкавост чрез оборудването, което продава. GDELS произвежда самолети, подводници и други машини за флота, танкове, информационни системи, системи за ракетен контрол. Компанията разполага с близо 100 хил. служители, а приходите и за миналата година са били 36 млрд. долара.
„Ние адаптираме нашата продуктова стратегия към изискванията за способностите на машините, които купувачът иска, като в същото време запазваме оперативната съвместимост с техниките на други държави“, каза Бишоф. Той подчерта, че целият бизнес модел на GDELS се базира върху икономическите и индустриални нужди и очаквания на клиента. Тъй като компанията измерва собствения си успех с ползите за клиента, тя се стреми да осигури добавена стойност под формата на устойчиво и дългосрочно сътрудничество.
От страна на българското правителство зам.-министърът на образованието Петър Николов също заяви, че GDELS е избрала точният момент и място за нови бизнес цели. „През последните години България превърна развитието на образованието в свой основен приоритет. Нашият кабинет е единственият в Европа, който заяви, че няма нищо по-важно от образованието“, каза Николов и увери, че правителството допринася за развитието на образованието както чрез законодателни промени, така и чрез обилно финансиране.