Германия ще търси 400 хил. чуждестранни работници годишно
Правителството работи по различни методи, с които да направи страната по-привлекателна за чужденците

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Новото коалиционно правителство на Германия трябва да привлича 400 000 квалифицирани работници от чужбина всяка година, ако иска да се справи с демографския дисбаланс и недостига на работна ръка, предава Reuters. Страната изпитва дефицит на хора в ключови сектори и ако не го запълни, това може да подкопае възстановяването ѝ от COVID пандемията.
„Недостигът на квалифицирани работници вече е станал толкова сериозен, че драстично забавя икономиката ни“, каза Кристиан Дюр, парламентарен лидер на съуправляващите Свободни демократи (FDP), пред бизнес изданието WirtschaftsWoche.
Един от основните проблеми е, че населението застарява с по-бързи темпове, отколкото се създават нови кадри. Според Дюр този дисбаланс може да се реши с модерна имиграционна политика.
Необходимо е да привлечем 400 000 работници възможно най-бързо и да поддържаме това темпо всяка година, за да не се срине пазарът на труда“, добавя Дюр.
След като новата власт дойде в Германия, социалдемократите на канцлера Олаф Шолц, либертарианското FDP на Дюр и Зелените природозащитници се договориха в коалиционното си споразумение за мерки, с които да се справят с кадровата криза. Част от предложенията в него са да има повишаване на минималната работна заплата, както и точкова система, по която да се оценяват специалистите и да се насочват към съответните позиции и сфери.
Германският икономически институт изчислява, че работната сила ще се свие с повече от 300 000 души тази година, тъй като има повече възрастни работници, които се пенсионират, отколкото млади хора, които влизат на пазара на труда. Очаква се тази разлика да се увеличи до над 650 000 през 2029 г., оставяйки натрупан недостиг на хора в трудоспособна възраст през 2030 г. от приблизително 5 милиона. Данните показват, че броят на заетите германци е нараснал до близо 45 милиона миналата година въпреки пандемията на коронавирус.
„След десетилетия на ниска раждаемост и неравномерна миграция, намаляващата работна сила също представлява демографска бомба със закъснител за държавната пенсионна система, в която по-малко служители са обременени със задачата да финансират пенсиите на нарастваща маса пенсионери, които се радват на по-дълъг живот“, казва Дюр.