Google иска да се увери, че изкуственият интелект няма да хвърли никого зад борда
Гигантът обяви проекта PAIR, който ще изследва комуникацията на хората с AI

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
Google обяви старта на нов проект, чиято цел е да изучава как хората комуникират с изкуствения интелект (AI).
Навлизането на изкуствения интелект (или машинното обучение) е неизбежно и в последните години все по-явно. Срещу потенциала на всяка нова и вълнуваща възможност обаче се изправя нейният мрачен огледален образ. Надеждите са, че AI ще спомогне за вземането по-добри решения, но въпросът е дали няма да доведат до повишаване на предразсъдъците в обществото. Мечтаем за технологии, които ще ни освободят, но какво ще стане, ако от тези възможности могат да се възползват само богатите?
Тези морални и етични проблеми вълнуват съвременните изследователи в областта на изкуствения интелект. Същите съмнения са провокирали и Google да стартира своята AI инициатива в опит да потърси отговори на поне някои от въпросите.
Новият проект на Google е наречен PAIR (от "People + AI Research") и целта му е "да проучи и преосмисли начините, по които хората взаимодействат със системите за изкуствен интелект" и да се опита да гарантира, че технологията "ще бъде от полза и ще открива възможности пред всички", пише The Verge.
Амбицията на компанията е да проучи различни видове проблеми, засягащи всички страни по веригата – от изследователите, които кодират алгоритмите, до представителите на различни професии като лекари и фермери, които използват (или скоро ще използват) AI.
Идеята на технологичния гигант е да направи изкуствения интелект лесен за употреба. Това означава не само технологията да стане лесна за разбиране, но и също самата тя да може да обгрижва всички потребители по еднакъв начин.
Един от основните проблеми е, че ширещите се в обществото предразсъдъци и социални неравенства, често биват закодирани и в системите за машинно обучение. Така например софтуерът често е програмиран да мисли, че лекарите винаги са мъже, а медицинските сестри – жени. Този проблем се дължи на предварително заложените данни или липсата на достатъчно информация.
Именно заради това проектът PAIR ще е с отворен код. За начало на разработчиците ще бъдат предоставени два нови инструмента – Facets Overview и Facets Dive, които ще улеснят програмистите да изследват цели масиви от данни. Идеята е да се даде възможност на специалистите лесно да намират проблемни участъци и да могат да нанасят необходимите корекции.
В момента по проекта PAIR са наети 12 служители на пълен работен ден, което е сравнително малко на фона на мащабите на проблема. Инициативата обаче се очаква да обхване цялата компания и да даде шанс на повече експерти да се включат по един или друг начин.
Google не е единствената голяма организация, решила да се занимае с проблемите в областта на изкуствения интелект. Съществува Фонд за етика и управление на изкуствения интелект, а Илън Мъск финансира инициативата OpenAI. Предстои да видим как Google ще се включи в борбата за по-справедливо бъдеще.