Имотни играчи зад граница: Къде по света българите инвестират в жилища?
Масивните спестявания в банките спомагат за купуването на второ или трето жилище

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
67 – това е броят на държавите, в които българите са декларирали, че притежават недвижимо имущество през миналата година. Става въпрос за над 100 българи, предоставили информация за притежанията си в годишните данъчни декларации по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Това показват данни на Националната агенция за приходите (НАП), изведени специално за Economic.bg.
Според статистиката в периода 2019 – 2024 г. българите купуват все повече недвижимо имущество зад граница. Очаквано, фаворит сред дестинациите е Гърция, която е и предпочитано място за лятна почивка. Испания и Германия, където има немалко пребиваващи наши сънародници, са следващи в списъка, следвани от Австрия и Италия.
Интересно е, че и Великобритания попада в листата с предпочитани места за инвестиция, дори след Brexit и след изискването за виза. От април тази година посещението в страната до 6 месеца изисква и специално електронно разрешение, независимо дали става въпрос за туризъм, или бизнес. То не позволява обаче установяването трайно в Обединеното кралство, нито работа там.
От НАП уточняват, че има българи с имоти в различни страни, както и такива с няколко имота в една държава. Отделно, че един имот може да е притежаван от няколко души.
Крайният резултат може и да е по-висок, защото част от данните попадат в обхвата на статистическата тайна според Закона за статистиката. Там изрично е записано, че
Националният статистически институт и органите на статистиката и техните служители не могат да разгласяват или предоставят индивидуални статистически данни, и такива, които е възможно да бъдат обвързани така, че да се идентифицира определена статистическа единица“, според чл. 25 на закона.
Защо в чужбина, а не в България
Безспорен факт е, че в последните години цените на имотите в страната нараснаха главоломно и въпреки това немалко българи инвестират в тях, подпомогнати от продължаващо ниските лихви по ипотечните заеми.
Фактор, спомагащ активния имотен пазар, е и консервативната финансова култура на българина, който традиционно предпочита да инвестира в нещо, което може да види и да докосне, вместо, например, в акции, валути, суровини и пр.
Според доц. д-р Драгомир Стефанов от УНСС, част от българите са се насочили към Гърция заради „презастрояването на нашето Черноморие“.
Северна Гърция и полуостров Халкидики са пълни с българи, които си купуват там вакационни имоти, в които прекарват част от лятото или всички празници. Затова се получават и тези струпвания по магистралите по празниците, това са естествени процеси“, каза Стефанов в коментар за Economic.bg.
Той обясни, че колкото и да се коментира „тежката“ ситуация на българина, „населението на нашата страна не е живяло никога по-богато в цялата си история“. По думите му българите вече имат добри доходи, които генерират големи спестявания – а статистиката на Българска народна банка (БНБ) потвърждава това твърдение. Тя показва, че спестяванията на домакинствата в банките са на стойност 91.5 млрд. лв. към края на април 2025 г., което представлява 42.8% от БВП.
Това генерира инвестиции във второ, трето жилище, ваканционен имот и т.н.“, обясни Стефанов.
Друга тема е и тази за „скатаните“ под дюшеци и матраци пари, които финансисти подозират, че са още толкова, възможно в друга валута. Тези пари – често с неясен произход – станаха повод да се смята, че имотният пазар е пералня за пари, чиято употреба ще е засилена преди приемането на България в еврозоната, очаквано на 1 януари 2026 г. До седмица предстои Брюксел да даде оценка за готовността на страната ни за еврото, като към момента се очаква тя да е положителна.
Може ли имотите в София да се сравнят с тези в гръцките села
Доц. Стефанов е категоричен, че ако трябва да се прави сравнение между цените на имотите в София и някой гръцки град, то трябва да се търси добро съотношение.
Ако ще сравняваме имоти в някакви села в Гърция, трябва да сравняваме със села в България, или със Синеморец, Ахтопол, Равда", уточни той.
Той добави, че не е нормално да се правят такива сравнения, защото София е - освен град - и столица, където търсенето е по-високо и е логично цените да са по-високи. Ако пък имотите зад граница ни изглеждат по-изгодни, то е, защото „там в момента няма друг инвестиционен интерес“.
Чуждестранен интерес към България
Все повече чуждестранни инвеститори насочват погледи към българските имоти. Според доц. Стефанов това се дължи основно на високата възвращаемост.
Това са най-често чуждестранни инвестиционни фондове - пенсионни, застрахователни - с огромни капитали, които взимат решение да инвестират на българския пазар на недвижими имоти. Възвращаемостта в последните години е двуцифрена“, каза експертът.
Той обаче уточни, че това са компании, които купуват „в големи обеми“, например половин сграда, или няколко етажа, които отдават под наем.
Стефанов прогнозира, че тенденцията ще продължи докато има висока възвръщаемост, но ако се получи така, че има много празни апартаменти, това може да ги отблъсне.