„Инерком“: Няма нужда държавата да участва в сделката за ЧЕЗ
Според председателя на Борда на компанията още се водят преговори с международни банки за осигуряване на финансирането

Съгласни сме с финансовия министър Владислав Горанов и не вярваме, че придобиването на дял в бизнеса на ЧЕЗ е единственият начин да се гарантира общественият интерес. Това каза пред Reuters Милена Стоева, председател на Борда на директорите на „Инерком България“ – купувачът на българските активи на CEZ.
Миналата седмица собственикът на „Инерком“ Гинка Върбакова бе на преговори в Прага за възможността българската държава да участва по някакъв начин в сделката за ЧЕЗ. До разговорите се стигна, след като Върбакова бе привикана от премиера Бойко Борисов и бе „помолена“ да допусне държавата в сделката, като и даде контролен дял.
След срещата Върбакова обяви, че CEZ започва да изследва възможността българската държава да участва в сделката. От чешката компания пък заявиха, че до края на март ще има още една среща между двете страни.
В коментара за Reuters Милена Стоева отказва да разкрие стойността на сделката, но заявява, че групата компании около „Инерком“, с активи около 100 млн. лв., е поела твърди ангажименти да приключи сделката и планира да ги изпълни.
Относно притесненията около финансирането на сделката, чиято стойност по неофициални данни е около 320 млн. евро, от „Инерком“ заявяват, че се водят разговори с няколко международни банки, голяма част от които нямат офиси в България и че офшорни компании няма да участват в сделката. Компанията заявява също така, че никога не е обсъждала финансирането на сделката с руски банки.
Припомняме, че няколко дни, след като стана ясно, че „Инерком България“ е избрана от CEZ за купувач на българските активи на дружеството, премиерът Бойко Борисов заяви в Народното събрание, че е получил документ от чешкия си колега Андрей Бабиш, който разкрива кои са финансовите институции, които са обещали пари на „Инерком“. В последствие този документ изтече в медиите и стана ясно, че ангажимент за финансиране са поели „Уникредит Булбанк“, ПИБ, държавната Българска банка за развитие (ББР) и няколко офшорки.
В последствие ПИБ и ББР отрекоха да са обещавали пари на „Инерком“, а че това е комуникация, която според Стоян Мавродиев „няма никаква правна стойност“.