Излишъкът в бюджета остава около 1 млрд. лв.
Пикът на преизпълнението на приходите беше през юли, когато те надхвърлиха разходите с 3.2 млрд. лв.

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Архив
~ 2 мин.
Бюджетният излишък на България към края на ноември се запазва на ниво от 1.072 млрд. лв. (0.9% от очаквания БВП), показват предварителни данни на Министерството на финансите. След юли, когато превишението на приходите над разходите стигна своя пик (3.22 млрд. лв.), излишъкът се запазва около границата от 1 млрд. лв
Ръстът при данъчните приходи е в размер на 2.74 млрд. лв., неданъчните приходи нарастват с 1.01 млрд. лв., а приходите от помощи и дарения – с 260.2 млн. лева. В частта на неданъчните приходи основно се проявява базов ефект в частта на приходите по бюджета на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, поради влезлите в сила промени в Закона за енергетиката от 01.07.2018 г.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към ноември 2019 г. са в размер на 38.75 млрд. лв., което е 83.7% от годишния разчет. За сравнение, разходите по КФП за същия период на 2018 г. бяха в размер на 32.9 млрд. лв.
Номиналното нарастване спрямо същия период на предходната година се дължи на по-високия размер на капиталовите разходи (поради по-високите разходи по националния бюджет, вкл. разходите, свързани с реализирането на инвестиционния проект за придобиване на нов тип боен самолет за българските ВВС, както и по сметките за средства от ЕС), разходите за персонал (увеличение с 10% на средствата за заплати, възнаграждения и осигурителни вноски на заетите в бюджетния сектор и поредната стъпка на увеличение на възнагражденията в сектор „Образование“), по-високи социални и здравноосигурителни плащания (базов ефект от увеличението на пенсиите от юли 2018 г., индексирането на пенсиите от юли 2019 г. и увеличение на здравноосигурителните плащания, заложено в ЗБНЗОК за 2019 г.) и др.