Япония кацна на Луната със спускаем апарат
Така страната записва името си до останалите четири държави, които са достигнали лунната повърхност

Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) съобщи, че космическият й апарат Smart Lander (SLIM) е кацнал на повърхността на Луната, но все още потвърждава комуникацията със сондата, предава Reuters.
Така Япония се превръща в петата страна, кацнала на Луната, след САЩ, Русия, Китай и Индия.
Наречен „лунен снайперист“, SLIM се опита да кацне в рамките на 100 метра от целта си, срещу конвенционалната точност от няколко километра. JAXA казва, че тази технология за кацане ще се превърне в мощен инструмент в бъдещото изследване на хълмисти лунни полюси, разглеждани като потенциален източник на кислород, гориво и вода - фактори, необходими за поддържане на живота. Ще отнеме до един месец, за да се провери дали SLIM е постигнал целите с висока точност, каза JAXA.
Желание за успех
Япония все повече се стреми да играе по-голяма роля в космоса, като си партнира със съюзника си Съединените щати, за да се противопостави на Китай. Япония също е дом на няколко стартиращи космически компании от частния сектор и JAXA има за цел да изпрати астронавт на Луната като част от програмата Artemis на НАСА през следващите няколко години.
Но японската космическа агенция наскоро се сблъска с многобройни неуспехи в разработването на ракети, включително неуспешното изстрелване през март на нейната нова флагманска ракета H3, която трябваше да съответства на конкурентоспособността на разходите спрямо доставчиците на комерсиални ракети като SpaceX.
Провалът причини широко разпространени забавяния в космическите мисии на Япония, включително SLIM и съвместно изследване на Луната с Индия, която през август направи историческо докосване до южния полюс на Луната със своята сонда Chandrayaan-3.
JAXA два пъти е кацала на малки астероиди, но за разлика от кацането на астероид, гравитацията на Луната означава, че спускаемият модул не може да се издигне за нов опит, казаха неговите учени. Три лунни мисии на японския стартъп ispace, Руската космическа агенция и американската компания Astrobotic се провалиха през изминалата година.
Освен четири нации - бившия Съветски съюз, Съединените щати, Китай и Индия – нито една частна компания не е постигала меко кацане на повърхността на Луната.
Успешното кацане на SLIM и демонстрацията на прецизното кацане „ще помогнат на Япония да запази технологията си напреднала на много високо ниво в света“, каза професорът от университета Рицумейкан Казуто Саики преди опита за кацане.
Технологията зад апарата
Превозното средство с размери 2.4 м на 1.7 м на 2.7 м включва два основни двигателя с 12 тласкащи устройства, заобиколени от слънчеви клетки, антени, радар и камери. Запазването на лекотата му беше друга цел на проекта, тъй като Япония има за цел да извършва по-чести мисии в бъдеще чрез намаляване на разходите за изстрелване. SLIM тежи 700 кг. при изстрелване, по-малко от половината от индийския Chandrayaan-3.
Докато сондата се спуска на повърхността, тя разпознава къде лети, като съпоставя изображенията на камерата със съществуващите сателитни снимки на Луната. Тази „базирана на визия навигация“ позволява прецизно кацане, казва JAXA.
Амортисьорите влизат в контакт с лунната повърхност в това, което JAXA нарича нов метод на „двустепенно кацане“ - задните части първо докосват земята, след което цялото тяло леко се свива напред и се стабилизира.
Прецизното кацане „няма да промени играта“, но ефектите от намаляването на разходите от него и производството на лека сонда може да отворят лунни снимки за космически организации по целия свят, каза Бледин Боуен, доцент от университета в Лестър, специализиран в космическата политика.
При кацането SLIM трябваше да разположи две мини-сонди - скачащо превозно средство, голямо колкото микровълнова фурна, и колесен роувър с размерите на бейзболна топка - които ще направят снимки на космическия кораб. SLIM беше изстрелян с японската флагманска ракета H-IIA през септември и предприе икономично четиримесечно пътуване до Луната.