Облаците над „фабриката на света“ се сгъстяват заради войната в Украйна
Войната скоро ще започне да натежава върху нетната търговия поради по-слабото външно търсене и по-високата сметка за внос
Търговският излишък на Китай нарасна до исторически високи нива по време на пандемията от COVID-19, тъй като хората консумираха повече стоки отпреди. Според анализаторите обаче войната между Русия и Украйна ще промени това, предава CNBC.
Търговският излишък на „фабриката на света“ може да намалее до 238 млрд. долара тази година - около 35% от историческите 676 млрд. долара, постигнати миналата година, според оценки на ANZ Research.
Войната в Украйна скоро ще започне да натежава върху нетната търговия поради по-слабото външно търсене и по-високата сметка за внос“, каза Джулиан Евънс-Причард, старши икономист за Китай в изследователската фирма Capital Economics.
Основните търговски партньори на Китай
Войната в Украйна може да доведе до по-голямо забавяне на световната икономика, особено в Европа, предупреждава старши икономистът за Китай от ANZ Research Бети Уанг.
Европейският съюз е вторият по големина търговски партньор на Китай, който представлява около 15% от общия износ на азиатската страна. Износът за ЕС скочи допълнително миналата година, съставлявайки 16% от ръста с около една трета на китайския експорт, според данните на ANZ.
Статистически икономическият растеж на ЕС има висока корелация с общия растеж на износа на Китай“, каза Уанг, добавяйки, че за всеки спад от 1 пр. пункт от растежа на европейската икономика общият ръст на износа на Китай ще спадне с 0.3 пр. пункта.
Голямото прекъсване на чипове
Недостигът на полупроводници вече бе сериозен проблем и преди избухването на войната, но сега допълнително ще се задълбочи. Според ANZ Research конфликтът е влошил глобалния дефицит на чипове, на който Китай силно разчита за своя електронен износ. Експортът на електронни артикули допринесе със 17.1 пр. пункта за миналогодишния скок на изнесените стоки.
Анализаторите отбелязаха, че и Украйна, и Русия играят важна роля в глобалните вериги за доставки на полупроводници.
Украйна доставя пречистени редки газове като неон и криптон, които са от съществено значение за производството на полупроводници, според ANZ. Освен това произвежда благородни метали, използвани за производството на чипове, смартфони и електрически превозни средства.
Китай е сред развиващите се пазари, уязвими от недостиг на стоки, причинен от войната, според доклад на TS Lombard. По-специално - Китай е чувствителен към прекъсвания в доставките на никел, се казва в доклада.
Миналата седмица Лондонската метална борса спря търговията с никел, след като цените се увеличиха повече от два пъти след опасенията от прекъсване на доставките поради войната. Русия е третият по големина производител на този метал в света.
Никелът е ключова суровина в батериите за електрически превозни средства, а Китай е най-големият производител на електромобили в световен мащаб. Броят на електрическите превозни средства, които изнася за други страни, е скочил 2.6 пъти до близо 500 000 миналата година – повече от всяка друга страна в света.
Произведените в Китай електромобили представляват около 44% от електрическите превозни средства, произведени между 2010 и 2020 г.
Повишени цени на енергията
Кризата в Украйна също доведе до нестабилни цени на петрола, които скочиха до рекордни нива миналата седмица преди да паднат с около 20%. Като това ще удари Китай, който е най-големият вносител на петрол в света. Азиатската страна внесе енергийни продукти на стойност 423 млрд. долара миналата година. От тях 253 млрд. долара е суров петрол.
Икономистите пишат, че номиналният БВП на Китай ще бъде намален с 0.8%, ако средните цени на петрола скочат от 71 долара за барел на 110 долара тази година.
Цените на петрола бяха нестабилни, падайки под 100 долара за барел по-рано тази седмица, след като миналата седмица достигнаха върхове от 130 долара.
Китай обаче може да намери известно облекчение, ако се опре на Русия.
Предвид своя неутралитет по отношение на санкциите срещу Русия, Китай може частично да компенсира по-високите цени на енергията с по-евтин внос от Русия“, пишат икономисти от DBS.