Кипър пуска днес нова емисия облигации
Страната излиза на международните пазари за трети път след началото на кризата и сключването на споразумението за спасителен заем с “Тройката”

Важен тест за икономическото възстановяване и стабилност предстои на Кипър днес. Страната излиза на международните финансови пазари с нова емисия евробондове с 10-годишна продължителност /EMTN/. Тя се очаква да бъде на стойност между 500 млн. евро и 1 млрд. евро, обяви тази сутрин финансовият министър на Кипър Харис Георгиадис.
Това са първите десетгодишни облигации, емитирани от Кипър за последните петн години, от 2010 г. досега, и трета поред емисия след март 2013 г., когато Кипър бе изправен пред фалит и сключи споразумение с тройката международни кредитори за спасителен заем от 10 млрд. евро. След като бе “дисквалифициран” от международните хазари през май 2011 г., Кипър се върна на тях за първи път през юни 2014 г., с успешната емисия облигации в размер на 750 млн. евро, а през април 2015 г. пласира бондове за 1 млрд. евро със 7-годишен срок, до 2022 г.
В международната презентация на днешната емисия правителството на Кипър подчерта пред потенциалните инвеститори 4 основни плюса - провежданата от него разумната фискална политика, положителното преструктуриране на платежния баланс, тенденцията на спад на публичния дълг и промяната на неговата структура, прилагането на структурните мерки в икономиката.
Емисията днес идва само дни след като международната рейтингова агенция Fitch повиши кредитния рейтинг на страната с две степени, до В+, с положителна перспектива. В края на септември Standard and Poor`s също оцени положително промените в Кипър чрез повишаване на кредитния му рейтинг.
Експерти и анализатори коментират, че третото издаване на държавни облигации след наложената от международните кредитори през март 2013 г. строга антикризисна програма за реформи показва успешното възстановяване на икономиката на страната по-малко от шест месеца преди приключването на споразумението. То изтича в края на март 2016 г.
Целта на Министерството на финансите сега е “чист изход” от меморандума, което означава, че републиката ще престане да финансира нуждите си чрез програмата за подкрепа на международните кредитори, а ще ги покрива само чрез международните пазари. Правителството възнамерява Кипър да поддържа силно присъствие на международните пазари след 2016 г., които да са негов основен източник на средносрочно финансиране, заяви министърът на финансите Харис Георгиадис.