Китай обмисля да купи част от „Газпром“
Целта на сделката е засилване на вноса в азиатската страна

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Китай обмисля закупуване или увеличаване на дяловете си в руски компании, като газовия гигант „Газпром“ и производителя на алуминий „Русал“, предава Bloomberg, позовавайки се на собствени източници. Пекин води преговори със своите държавни фирми, включително China National Petroleum Corp., China Petrochemical Corp., Aluminium Corp. of China и China Minmetals Corp., за всякакви възможности за потенциални инвестиции в руски компании или активи.
Целта на сделката е засилване на вноса в Китай за гарантиране на продоволствената сигурност на страната, а не като демонстрация на подкрепа за инвазията на Русия в Украйна, твърдят източниците.
Припомняме, че през последната седмица акциите на редица руски компании, сред които и „Газпром“, се сринаха с около 90% след шока от икономическите санкции на Запада срещу Русия.
Bloomberg посочва, че дискусиите са на ранен етап и няма да доведат непременно до сделка.
Войната на Русия в Украйна засили натиска върху Пекин да гарантира вноса, тъй като цената на енергията, металите и храните нарасна до безпрецедентни нива. Притеснени от въздействието, което инфлацията ще окаже върху икономиката, висшите правителствени служители на Китай издадоха заповеди за приоритет на сигурността на доставките на стоки, съобщи Bloomberg миналата седмица.
Китай обеща да продължи нормалните търговски отношения с Русия въпреки масовото корпоративно напускане на европейски и американски фирми. BP Plc, Shell Plc и Exxon Mobil Corp. изненадаха енергийната индустрия, като се се разделиха с руски активи на стойност милиарди долари.
Междувременно китайският външен министър Уан И каза по-рано тази седмица, че връзките между Китай и Русия остават „стабилни“, дори когато Пекин изрази загриженост за цивилните жертви и призова за мирни преговори за прекратяване на войната.
Двете страни вече заздравиха връзките си, а президентите Си Дзинпин и Владимир Путин миналия месец подписаха серия от споразумения за увеличаване на руските доставки на газ и петрол, както и на пшеница.
И все пак всяка инвестиция в Русия е натоварена с рискове, които надхвърлят геополитическото балансиране, пред което е изправен Пекин. Русия се превърна в почти неинвестиционен пазар за глобални фирми, тъй като икономиката на нацията бързо се влошава. Санкциите изтриха милиарди долари от руските активи, а опасността от фалити расте.
Инвестиция от страна на Китай може да помогне за укрепване на усилията на Москва за ускоряване на завоя ѝ към Азия със сделки за доставка на петрол и газ. Китай удвои покупките на руски енергийни продукти до близо 60 млрд. долара през последните пет години.