Кои са 5-те най-големи планирани соларни централи в България?
Страната държи 0.20% дял от глобалния слънчев фотоволтаичен капацитет
Слънчевият фотоволтаичен капацитет представлява 16.4% от общите инсталации на електроцентрали в световен мащаб през 2023 г., според GlobalData, с общ регистриран слънчев фотоволтаичен капацитет от 1496 GW. Очаква се това да допринесе с 33.7% до края на 2030 г. с капацитет на инсталациите, агрегирани до 4822 GW. От общия глобален слънчев фотоволтаичен капацитет 0.20% е в България.
Power Technology изброява петте най-големи предстоящи слънчеви фотоволтаични електроцентрали по капацитет в България, според базата данни за електроцентрали на GlobalData. GlobalData използва собствени данни и анализи, за да предостави пълна картина на глобалния сегмент на соларната фотоволтаична енергия.
Соларен фотоволтаичен парк на язовир Огоста
Соларният фотоволтаичен парк на язовир Огоста е проект за слънчева фотоволтаична мощност от 500 MW, разположен в Монтана, България. Разработва се от германската Profine Energy. В момента проектът е на етап разрешителни и се очаква да влезе в търговска експлоатация през 2026 г.
Соларен парк край Книжовник
Соларният парк край село Книжовник е проект за слънчева фотоволтаична енергия от 400 MW в Хасково, България. „Енерги БГ1“ разработва този проект и се очаква той да влезе в експлоатация до 2026 г. В момента проектът е в етап на издаване на разрешителни. Собственост е на Enery Development.
"Теново Солар"
Фотоволтаичния парк „Тенево Солар“ – първи етап от хибридния ВЕИ комплекс „Тенево“ с мощност 250 MW се намира в Ямбол, България. Той е съвместна инвестиция на датската компания Еurowind Energy и базираната във Виена Renalfa IPP, чрез общото им дружество EURA IPP. Проектът в момента е в процес на изграждане. Търговската му експлоатация се очаква през 2025 г.
Фотоволтаичен парк „Свети Георги“
Соларният парк „Свети Георги“ е проект за слънчева фотоволтаична мощност от 229 MW. Той ще бъде изграден върху изоставена зона, бившето летище в Силистра, изведено от експлоатация, обхващащо 165 хектара. В момента проектът е на етап разрешителни. Той се разработва от Rezolv Energy. След завършване на строителството се очаква проектът да бъде пуснат в експлоатация през лятото на 2025 г.
Проект ФЕЦ „Мъглиж“
Проектът за 100 MW соларна централа „Мъглиж“ е на „Еврохолд“ и се очаква да бъде въведен в експлоатация през 2024 г. Същите инвеститори вече изградиха една от най-големите фотоволтаични централи в България - ФЕЦ „Верила“ (123 MW), в землището на с. Крайници, Дупница.