Конфискуват старинни огнестрелни оръжия, ако не са деактивирани
Глобата за нарушителите е от 1000 до 3000 лв.

Полицията
ще получи правомощия да следи за това как се деактивират излезли от употреба
огнестрелни оръжия. Това предвижда изменение на Закона за оръжията,
боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, става ясно от
обявените за обществено обсъждане поправки на закона.
Поправката е във връзка с приет регламент на Европейската комисия след атентатите миналата есен в Париж, когато терористите са използвали неправилно и непълно деактивирани огнестрелни оръжия. Очакванията са законодателната промяна да засегне основно колекционери и собственици на антиквариати.
С проекта се въвежда изискването за издаване на Сертификат за деактивиране за огнестрелно оръжие направено трайно негодно за употреба чрез деактивиране, при което всички основни части на огнестрелното оръжие са в състояние на постоянна нефункционалност и не е възможно да бъдат отстранени, подменени или модифицирани по начин, който би позволил огнестрелното оръжие да бъде въведено отново в употреба. Предвижда се сертификатът за деактивиране да се издава от Главна дирекция „Национална полиция“ или от районното управление по местонахождение на обекта за производство и ремонт.
Сертификатът ще се издава въз основа на констативен протокол от лица, притежаващи разрешение за производство или за ремонтни дейности. Самият сертификат ще се издава в двуседмичен срок след подаване на заявка. Бланката за него ще се утвърждава от вътрешния министър, ще има защита от фалшифициране и ще бъде отпечатан на български и английски език.
В проекта се предвижда сертификатът за деактивиране да придружава съответното огнестрелно оръжие, за което се отнася, включително и при прехвърляне на собствеността. Регламентирано е транспортирането на деактивирани огнестрелни оръжия на територията на Република България единствено с нанесена обща уникална маркировка и сертификат за деактивиране съгласно регламента.
Предвиждат се и санкции за лицата, които притежават разрешение за деактивиране на оръжия и се установи, че това е направено в несъответствие с изискванията. При първоначално нарушение ще се налага глоба от 1000 лв. или имуществена санкция в размер на 3000 лв. При повторно нарушение санкцията е двойно по-висока.
Оръжия, които не отговарят на изискванията или не притежават нужния сертификат ще се конфискуват в полза на държавата, предвиждат промените в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия.