Леко подобрение: Скромен ръст на приходите сви „дупката“ в държавния бюджет
По-високите данъчни постъпления от бизнеса спомогнаха за нарастване на приходите с 300 млн. лв.
Бюджетният дефицит се свива с почти 300 млн. лв. през ноември, но все още остава висок, показват предварителните разчети на Министерство на финансите (МФ) за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП). Според данните дефицитът в хазната към края на ноември е 3.7 млрд. лв., или 1.9% от БВП. За сравнение - в предходните два месеца „дупката“ в бюджета нарастваше с по над милиард лева, като през октомври тя бе почти 4 млрд. лв.
Принос за това (бел. ред. - за ръста на приходите) основно имат по-високите постъпления от корпоративни данъци. Голяма част от данъчно-задължените лица са подали в срок до 15 ноември декларации за промени в размера на авансовите вноски по ЗКПО за текущата година, което концентрира значителни по размер постъпления през месеца", обясняват от МФ.
За да изпълни ангажимента си за влизане в еврозоната, държавата трябва да запази преразхода до максимум 6.2 млрд. лв. тази година. Традиционно обаче в края на годината се правят множество разходи по капиталовата програма, включително за ремонт на пътища, строителство и пр.
Както писа Economic.bg, бързорастящият дефицит поставя бюджета на път, по който ще отбележи най-лошата си година от десетилетие насам, дори в сравнение с пандемичната 2020-а, когато държавата наля милиарди за подкрепа за хората, бизнеса и здравната система.
Основни параметри по изпълнението на бюджета през ноември
Приходите, помощите и даренията по КФП към ноември 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 65.2 млрд. лв., което е 86.7 % от годишните разчети. Спрямо година по-рано постъпленията нарастват с 5.1 млрд. лв., или 8.5 на сто, а принос за това имат данъчно-осигурителните приходи, които нарастват в номинално изражение с 5.6 млрд. лв.
В сравнение с 2023 г. неданъчните приходи са по-малко с 1.3 млрд. лв. (12.5%), което се дължи главно на по-ниските приходи от дивидент и от продажба на квоти за емисии на парникови газове.
Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към ноември 2024 г. възлизат на 68.9 млрд. лв., което е 84.6 % от годишните разчети.
Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации", обясняват от ведомството.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към края на ноември от централния бюджет, възлиза на 1.4 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.