Държавният бюджет върви към най-лошата година от десетилетие
Дефицитът расте с много по-бързи темпове от обичайното и не е ясно какво ще го ограничи до 3%
Стара поговорка гласи, че някои неща е по-добре да се направят късно, отколкото никога. Така беше в последните три години с държавния бюджет – при две от които финансовият министър Асен Василев ужасно закъсня. Финансовата рамка на държавата за 2024 г. беше приета няколко дни преди Коледа, а за 2023 г. – през юли същата година и реално беше изминала половината фискална година преди Василев да успее да си свърши работата.
Дали заради грешно планиране, дали заради нестихващата политическа криза и през миналата, и през тази година служебните финансови министри предупреждаваха за дефицит, надхвърлящ 3% и заплашващ влизането на България в еврозоната. През 2023 г. Росица Велкова излезе с мрачна прогноза, но в крайна сметка Асен Василев и коалиционните партньори от ПП, ДБ, ДПС и ГЕРБ приеха свой бюджет. Той в крайна сметка се оказа сгрешен, но пък, както обикновено, раздутата капиталова програма успя да компенсира лошото бюджетиране.
Преди две седмици настоящият служебен финансов министър Людмила Петкова също направи мрачна прогноза за държавните финанси и призова политиците за спешен разговор и търсене на решение. Такъв засега не се задава на хоризонта, но Петкова успокои, че бюджетният дефицит ще влезе в рамките на 3%, вероятно отново използвайки вечния потърпевш – капиталовата програма, т.е. парите за инфраструктура.
Какво казват числата?
Справка на Economic.bg показва, че състоянието на бюджета през 2024 г. е най-лошото за последното десетилетие, дори при сравнение с пандемичната 2020-а, когато държавата наля милиарди за подкрепа за хората, бизнеса и здравната система.
Големите минуси започнаха много рано (виж графиките по-долу), а по традиция в последните два месеца на годината идват огромни разходи, понякога надхвърлящи 10 млрд. лв. през декември.
Към края на септември "дупката" в бюджета надхвърля 2.8 млрд. лв. и нараства ускоряващо се спрямо предходните няколко месеца. Обещанието на Людмила Петкова е в края на годината бюджетният дефицит да е максимум 6.2 млрд. лв. и България да изпълни маастрихтския критерий. И тъй като не разполагаме с повече данни за очакваното изпълнение на бюджета през този и следващите два месеца, приемаме, че дефицитът през всеки от трите месеца ще е еднакъв (около 1.13 млрд. лв.), за да се получи крайното салдо, обявено от Петкова.