Лидерите на ЕС искат споразумение за свободна търговия със САЩ
Подписите трябва да станат реалност най-късно до края на следващата година
Лидерите на ЕС се споразумяха на среща на върха четвъртък да настояват за скорошно подписване на споразумение за свободна търговия със САЩ до края на 2015г. Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции(TTIP) може да се превърне в най-голямото търговско споразумение в света. Преговорите за подписването му започнаха преди 18 месеца, а следващият кръг от тях ще се проведе през февруари 2015г.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви след срещата, че е наложително споразумението да бъде доведено до финализиране през следващата година, като според него „Европа изоставя някои принципи, които са в основата на обществените услуги“.
Според документа споразумението ще цели да насърчи ръководните принципи и ценностите на гражданите на отворените икономики и общества и да стимулира прозрачността и съвместния подход към решаването на проблемите на световната търговия.
Сделката предизвика безпокойство в редица страни, че техните индустрии или социални системи могат да бъдат сериозно засегнати, докато активисти казват, че корпорациите защитават само своите интереси и се възползват от преговорите, които се провеждат в тайна. Според тях подобно споразумение цели да замени местните закони и да облагодетелства единствено големите производители и търговци, заради което те активно протестират.
Притесненията са главно от вероятността инвеститорите и правителствата ще започнат спорове, което ще позволи на фирмите да съдят националните правителства, ако те чувстват, че местните закони, като например тези за здравето и безопасността, нарушават търговските сделки и заплашват техните инвестиции.
„Аз също съм подложен на сериозен натиск, за да успея да ви уверя, че ние искаме едно сериозно и амбициозно споразумение за търговия с Америка, което ще не помогне да придадем завършеност на единния европейски пазар. И двете от тези цели са силно подкрепени тук, така че това беше една добра среща“, приветства споразумението британският премиер Дейвид Камерън.
Пактът ще създаде единен пазар за един милиард потребители, обхващайки половината свят. Той ще съдържа хармонизиращи регламенти и премахване на тарифите от Аляска до Прибалтика.