„Лукойл Нефтохим“ минава на неруски нефт от 2025 г.
Свързването на Егейско с Черно море с нефтопровод може да доведе до създаване на нефтен хъб, който ще повиши ролята на България в енергийната сигурност на региона

© ECONOMIC.BG / БТА
"Лукойл Нефтохим Бургас" АД се подготвя за преминаването към преработка на неруски нефт от 2025 година. Като основно предизвикателство от дружеството отчитат логистичните ограничения – транспортирането на големи танкери през проливите Босфор и Дарданели, многократно увеличените срокове за доставка и рисковете от забавяне на доставките поради метеорологични или други причини. Това става ясно от обсъждане, провело се днес в Обществения съвет за партньорство на "Лукойл Нефтохим Бургас", за което предаде БТА по информация от дружеството.
Припомняме, че на 7 декември директорът на Агенция "Митници" Павел Геренски каза в парламента, че през 2021 г. рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" е работила с 50% неруски петрол, но към днешна дата преработва малко над 88% руски петрол.
От "Лукойл Нефтохим Бургас" намират за добра идеята за възраждане на проекта "Бургас-Александруполис", но с подаване на суровина от Гърция към България – в подходящ вариант, който да бъде реализиран от държавата или от държавно-частно партньорство. Такова решение би допринесло за подобряване на логистиката чрез избягване на проблемните проливи, отчитат от компанията. Отбелязват също, че е необходимо и изграждане на резервоарен парк с капацитет от поне 1 млн. тона за смесване на различни сортове нефт в микс с постоянно качество и осигуряване на необходимите "буферни" запаси в случай на забавяне на доставките.
Свързването на Егейско с Черно море с нефтопровод в съчетание с изграждането на достатъчно голяма резервоарна база ще спомогне за диверсификация на доставките на нефт за черноморските страни и допълнителна енергийна независимост. Този проект може да се превърне в нефтен хъб "Черно море", който ще повиши ролята на България в енергийната сигурност на региона, смятат в "Лукойл Нефтохим Бургас".
Над 7 млн. тона нефтена суровина е преработила бургаската рафинерия през тази година. Произведени са 1.7 млн. тона високооктанов автомобилен бензин, 3.1 млн. тона дизелово гориво и 1.8 млн. тона други горива, специални продукти и полимери. За сравнение, през миналата година заради пандемията преработката на нефтени суровини е била 4.2 млн. тона. Данните обобщи по време на обсъждането Илшат Шарафутдинов, председател на УС на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД.
След инвестиция от 3 млрд. долара в технологична модернизация и повишаване на екологичната и енергийната ефективност на рафинерията е постигната дълбочина на преработката до над 96 на сто и индекс на Нелсън от 13, който е един от най-високите в света.
От изнесената информация става ясно, че през следващата година дружеството ще продължи да работи по модернизацията на основни технологични и инфраструктурни проекти. През настоящата година е завършена реконструкцията на инсталация "Каталитичен крекинг" с бюджет от 61.2 млн. щатски долара. Рафинерията модернизира и пристанищен терминал "Росенец". Очакваните инвестиции за периода 2019-2026 година са в размер на 130 млн. долара.