„Дайте $20 млрд. на Украйна или Обама ще влезе в сделка с Путин“
Джордж Сорос, милиардерът-меценат в статията си за Тhe New York Review of Books
Цитат на деня

Има опасност за негласна сделка между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Барак Обама, що касае Украйна. За това алармира световноизвестният американски финансист и милиардер Джордж Сорос, инициирал привличане на съветници в помощ на Киев.
„Аз подозирам, че може да има перспектива за едро споразумение, по което Русия да помага на САЩ срещу „Ислямската държава“, например, няма да доставя ракетите С-300, които обеща на Сирия, запазвайки по този начин доминиращата позиция на САЩ в региона. И тогава на Русия ще й е позволено да върви по своя път в близката чужбина, както наричат страните по границата с Русия“, коментира Джордж Сорос в своя статия за списание Тhe New York Review of Books. Според него обаче „още по-лошото е, че президент Обама може да приеме подобна сделка“.
Основателят на Soros Foundation бе категоричен, че страните-членки на Европейския съюз (ЕС) трябва най-накрая „да се събудят и да помогнат на Украйна да се защити, за да не се налага впоследствие да се борят вече за себе си“.
По думите му санкциите срещу Москва са „необходимото зло“, тъй като оказват депресивно влияние не само върху руската, но и върху европейските икономики. „Същевременно предоставяне на помощ за Украйна ще стимулира за борба с агресията не само страната, но и цяла Европа“, пише още Джордж Сорос.
Милиардерът се обръща към канцлера на Германия Ангела Меркел, която според него се е държала „като истинска европейка, реагирайки на заплахите на Русия“, както и поради това че е подкрепила санкциите. „Тя обаче трябва да бъде по-съсредоточена върху това да помогне на Украйна, отколкото върху санкциите към Москва“, пише още Сорос по темата.
Международният валутен фонд (МВФ) трябва да отдели най-малко 20 млрд. долара за Украйна, съветва още американският финансист. Според него, 4 млрд. долара трябва да отидат за покриване на бюджетния дефицит, 2 млрд. долара- за ремонт на въглищна мина в източната част на Украйна, която остава под контрола на държавата, и още 2 млрд. - за закупуване на допълнително количество газ за Украйна през зимата. Останалата част от сумата трябва, по негово мнение, да попълни резервите на Националната банка на Украйна (НБУ).