Най-богатите 0.1% в САЩ притежават невиждано досега състояние
През 2019 г. милиардерите по света са натрупали общо 1.2 трлн. долара

© ECONOMIC.BG / Wikipedia
Осребряването на присъствието в социалните мрежи, закачлива
мелодийка за семейство акули и разрастваща се колекция от боклуци са само част
от любопитните начини, които превърнаха 2019 г. в „плодородна“ година за
увеличаване на състоянието на най-богатите хора на Земята, пише Bloomberg.
Кайли Дженър стана най-младият самосъздаден милиардер тази година, след като нейната компания Kylie Cosmetics подписа ексклузивно партньорство с Ulta Beauty Inc. Тя продаде 51% дял за 600 млн. долара.
Изминаха почти два месеца откакто Washington Nationals завоюваха първото място в първенство от световните серии по бейзбол, но хората по света все още си припяват официалния химн на отбора: „Baby Shark, doo-doo doo-doo doo-doo.“ Корейското семейство, което помогна за популяризирането на мелодията сега притежават 125 млн. долара.
Дори останките от стари автомобили се оказаха съкровищница, пише Bloomberg. Роденият в Оклахома Уилис Джонсън, основал Copart Inc., натрупа богатство от 1.9 млрд. долара, като изгради мрежа от морги, за да продава повредени автомобили.
Натрупването на нетипични състояния само подчертава колко пари са натрупали супер богатите през 2019 г. И колкото по-богати са били те в началото на годината, толкова по-богати са станали. 500-те най-богати хора в света, проследявани от Bloomberg Billionaires Index, са добавили общо 1.2 трлн. долара, увеличавайки колективното си нетно състояние с 25% до 5.9 трлн. долара.
Подобни печалби със сигурност ще добавят гориво към вече разгорещения дебат за нарастващото неравенството в доходите. В САЩ най-богатите 0.1% контролират състояние, невиждано по размер след 1929 г. А това подтиква някои политици да призовават за радикално преструктуриране на икономиката.
„Натрупването на богатство от малцината идва с цената на живота на хората“, заяви в Twitter на 12 декември представителят Александрия Окасио-Кортес, описваща себе си като демократичен социалист.
Все пак поражението на британския лидер на социалистическата опозиция Джереми Корбин, чиято кампания за изборите включваше атака срещу милиардерите и призив за „пренаписване на правилата на нашата икономика“, даде допълнителен тласък на мега богатствата.
Начело на печалбите през 2019 г. е Бернар Арно, който е добавил 36.5 млрд. долара. Французинът, който управлява империята LVMH, се изкачи до трето място в индекса на Bloomberg, и е един от тримата милиардери, чието състояние е 12-цифрено.
Като цяло, само 52 души в класацията са „обеднели“ през 2019 г. Основателят на Amazon.com Inc, Джеф Безос, отчита спад от почти 9 млрд. долара, но той се дължи на развода му с МакКензи Безос. Той все още е лидер в класацията на най-богатите в света. Компанията съобщи за „рекорден“ почивен сезон с изпратени милиарди артикули и „десетки милиони“ от продадени устройства на Amazon, като Echo Dot например.
Кои забогатяха най-много
172 американски милиардери в класацията на Bloomberg са добавили общо 500 млрд. долара, като Марк Зукърбърг от Facebook Inc. забогатя с 27.3 млрд. долара, а съоснователят на Microsoft Corp. Бил Гейтс спечели 22.7 млрд. долара.
Представителството на Китай продължава да нараства, като контингентът на азиатската нация се увеличава до 54, на второ място след САЩ. Богатството на основателя на най-големия износител на климатици в Китай е нараснало със 79% за година до 23.3 млрд. долара.
Най-богатите в Русия добавиха 51 млрд. долара, което е колективно увеличение с 21%, тъй като активите в нововъзникващите пазари - от валути до акции и облигации - се възстановиха през 2019 г. Година по-рано бяха отчетени големи загуби.
Кой губи най-много
Личното богатство на Рупърт Мърдок спада с около 10 млрд. долара, след като постъпленията от покупката на активи на Fox от Walt Disney Co. бяха разпределени на шестте му деца, което ги направи милиардери сами по себе си.
Томас Питърфи от Interactive Brokers Group Inc. отбеляза спад на състоянието си с 2.1 млрд. долара.
Адам Нойман от WeWork за малко не изпадна от класацията на милиардерите, след като капитализацията на основаната от него компания за споделяне на офиси имплодира. В началото на годината оценката на фирмата беше 47 млрд. долара, докато в момента пазарът я оценява на под 8 млрд. долара. Все пак спасителният транш от SoftBank Group Corp. го остави в списъка на милиардерите на Bloomberg.