Недостигът на два ключови ресурса заплашва икономиката
Дейността на земеделците е в риск, а това може да доведе до ново поскъпване на храните

© ECONOMIC.BG / Twenty20
2022-а трябваше да е година на „връщане към нормалното“, но в края на януари изглежда, че нещата се влошават, пише OilPrice в свой анализ. Изданието обръща внимание на два глобални недостига, които трябва да бъдат следени внимателно, защото продължаващата тенденция на дефицит при тях може да забави икономическото възстановяване. Става дума за добре известната липса на чипове и бързо нарастващата такава на торове.
Преди дни Wall Street Journal предупреди за опасността от „високите дени на торовете, които тежат на фермерите в развиващия се свят“. Поскъпването им засяга широк спектър производители – от тези на авокадо, царевица и кафе в Южна Америка до отглеждащите плантации с кокосови орехи и маслени палми в Югоизточна Азия. Проблемът с торовете затруднява земеделието и принуждава мнозина да ограничат дейността си.
Това означава, че сметките за хранителни стоки могат да се повишат още повече през 2022 г., след като цените през миналата година вече скочиха до 10-годишен връх. В бедните части на света пък това вещае изостряне на глада, включително заради загубата на работни места в резултат на пандемията. Политиците ще трябва да се борят с растящата инфлация.
Изключително високите цени на торовете могат да доведат само в Африка до намаляване на селскостопанската продукция до количества, еквивалентни на хранителните нужди на 100 милиона души, алармира Международният център за развитие на торове.
Кризата там ще се разпространи в западния свят. Данните показват, че цените на фосфорните и калиевите торове са се увеличили повече от два пъти в Канзас, докато азотните торове са се увеличили над четири пъти. В опит да се избегне намаляването на посевите на някои места по света дори се прибягва до създаване на домашен тор от собствени отпадъци.
Другият голям недостиг
Това е продължаващият дефицит на компютърни чипове. За него се пише и говори вече около година. Недостигът на изчислителни компоненти наложи многократни затваряния на големи фабрики, като първоначалният и то доста силен удар бе понесен от автомобилната индустрия. Кризата обаче се разпространи до всевъзможни сектори – от телефони и компютри до битови уреди. В статията се обръща внимание и на необходимостта от полупроводници за направата на медицински устройства.
„Автомобилните производители произведоха близо 8 милиона коли по-малко през миналата година от очакваното, което според някои анализатори е довело до повече от 210 милиарда долара пропуснати приходи“, посочва секретарят по търговията на САЩ Джина Раймундо.
През 2021 г. цените на автомобилите предизвикаха една трета от инфлацията, главно защото нямаме достатъчно чипове“, пише Раймундо в своя блог пост.
Ако има допълнителни смущения в производството на чипове тази година, 2022 г. лесно може да се окаже още по-лоша. Предстои да се намали зависимостта от Азия, където се намират почти всички фабрики за полупроводници. Неслучайно през последните месеци се чу за инвестиции в размер на десетки милиарди долари в изграждането на нови заводи. Ще отнеме обаче време те да заработят и да подпомогнат веригата на доставки.