Новата административна столица на Египет: Град за избрани
Почти завършеният проект ще струва близо 60 млрд. долара на държавата, а строители са китайски корпорации

© ECONOMIC.BG / acud.eg
В Египет се изгражда мащабна нова административна столица – на около 45 километра източно от Кайро – върху пустиня с размерите на Сингапур. Това е един от мегапроектите на президента Абдел Фатах ас Сиси от първия му мандат, ангажирал 200 000 работници и близо 60 милиарди долара от държавния бюджет.
Блокиран център
Министерствата и посолствата около площад Тахрир в централната част на столицата Кайро в момента блокират пътните артерии на града. Много улици са затворени, за да се осигури сигурността на сградите и обитателите им. Поради тази причина понякога е почти невъзможно да се стигне от точка А до точка Б в града. Проблемът вероятно ще се обостри в бъдеще, тъй като населението, което в момента е 22 милиона души, се очаква да се удвои до 2050 г. Не е тайна, че Кайро е един от най-бързо развиващите се градове в Африка и един от най-пренаселените в света.
Място за „избрани“
В новата административна столица е планирано да се помещават посолства, правителствени агенции, парламент, 30 министерства, спирален президентски комплекс и ще живеят около 6.5 милиона души. Ще бъдат построени необходимите жилища за тях, а правителството се ангажира да отпусне 15 квадратни метра зелени площи за всеки собственик на жилище. Новата столица ще има централна "зелена река", смесица от открита водна площ и засадени зелени площи, два пъти по-големи от централния парк в Ню Йорк. Така че проектът е и опит за справяне със замърсяването и за оздравяване на Египет.
Китайско строителство
Мегапроектът, наречен CBD, е най-големият, реализиран досега от китайска компания (China State Construction Group) в Египет, а в него най-забележителната кула е висока 385.8 метра. Това е и най-високата сграда в Африка, със застроена площ от 65 000 кв.м, общи строителни дейности върху 268 000 кв.м и 78 надземни етажа.
Само за 38 часа са били излети 18 500 кубични метра бетонни фундаментни салове наведнъж, създавайки най-големия фундаментен сал в историята на Близкия изток и африканската архитектура. Това е и нов рекорд за бързо строителство. Изграждането на основната тръба на кулата пък е отнело общо 808 дни и 26 000 тона стомана. Целият набор от оборудване е персонализирано и използва голям брой водещи в индустрията технологии, включително за прецизно измерване, интелигентна и надеждна технология за управление и за смесване, комбинирана с германската Schwenning.
Дори COVID пандемията не спря строителството. След съвсем кратка пауза преди две години за адаптиране към новите работни изисквания, строителството продължи. В резултат на това по-голямата част от основната конструкция на проекта е завършена, а вътрешните, механичните и електрическите и комуналните дейности се ускоряват. Близо 15 000 служители от Китай и Египет са на строителната площадка, а машините продължават да работят.
Пожелателни ползи
С подкрепата на Китай, Египет, който изпитва сериозен недостиг на земя, добавя още 700 квадратни километра използваем оазис към територията си. След като новата столица бъде завършена и пусната в експлоатация, ще бъде модел за изграждане на град в пустинята.
Новият град ще играе и положителна роля в бъдещото инженерно сътрудничество между Китай, Африка и други региони. Той ще се превърне и в нов политически и финансов център на Египет, който енергично ще насърчава развитието на икономическия пояс на Суецкия канал и икономическия пояс на Червено море.
Кой плаща?
Лансират се опасения, че проектът не само ще помогне на основните индустрии в страната и на затруднения бизнес да се изправят на крака, но също така ще позволи на военните да разпространят влиянието си в египетската икономика. Армията, например, има способността да осигури много стомана и цимент, необходими за завършване на строителството на новия град. Освен това има достъп до евтина работна ръка под формата на ниско платени новобранци.
Недостижими жилища
Планира се жилищата в новата столица да се продават на много високи цени. Апартамент с две спални вероятно ще струва около 50 000 долара – огромна сума, недостъпна за мнозина в държава, където БВП на глава от населението е около 3000 долара. По този начин изглежда, че новата административна столица ще действа като друга затворена общност за заможните и няма да направи много за задоволяване на жилищните нужди на бедните в Кайро.
Ако правителството не предприеме спешни стъпки, за да гарантира, че вратите на този нов град са отворени и за по-бедните граждани, този нов проект няма да помогне много на египтяните в неравностойно положение. В отговор на тези критики правителството заяви, че градът в крайна сметка ще включва и социални жилища, но не предостави никакви подробности за това кога блоковете ще бъдат построени и предоставени на нуждаещите се.
Спомен за режима на Мубарак
Всичко това напомня режима на Хосни Мубарак и неговото падане. Последното десетилетие от управлението на Мубарак беше подкрепено от появата на богати капиталистически клики, които спомогнаха за растежа на икономиката, но в същото време не позволиха ползите от този растеж да достигнат до по-бедните части на обществото.
Консолидиране на властта
Политическите дивиденти от новата административна столица също са на лице – президентът Сиси знае, че масивните строителни усилия, като изграждането на нова столица, са най-добрият начин един държавник да спечели бизнеса в страната, а оттук – и лоялността му.
Въпреки вероятността военните да се възползват най-много от изграждането на новия град, проектът е толкова голям и толкова печеливш, че ще създаде и възможности за частния сектор (идващ със значителни данъчни приходи за държавата), който, на свой ред, ще подкрепи правителството. Например Noor City се очаква да генерира 7 милиарда щатски долара данъчни приходи.
Едно е сигурно, освен укрепването на влиянието на армията, Сиси ще консолидира властта си, най-малкото като контролира всяка бъдеща революция срещу режима си.
На финалната права
Към днешна дата над 70% от първата фаза по изграждането на новата административна столица на Египет са завършени. Около 98% е степента на завършеност на правителствения квартал, който включва десет министерски комплекса, предназначени за 34 министерства, правителствената сграда и сградата на парламента.
Завършени са 60% от бизнес квартала, в който се изграждат двадесет небостъргача. Сред тях е близо 400-метрова кула, планирана да бъде най-високата сграда в Африка. Изпълнител е Китайската държавна строителна и инженерна корпорация (China State Construction Engineering Corporation) – една от най-големите строителни компании в света, в сътрудничество с египетското Министерство на жилищното строителство и населените места.
Напълно завършени са Спортният град, Олимпийското градче, Градът на знанието, Градът на изкуството и културата, новата опера, главната болница, редица училища и частни университети.
Една от транспортните връзки с Голямо Кайро ще бъде първият в страната еднорелсов влак. Мегапроектът се очаква да облекчи трафика в многомилионния мегаполис.