Новата икономика на изкуствения интелект
Какви сегменти и екосистеми ще създаде тази бързо навлизаща технология

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Изкуственият интелект (AI) вече се очертава като мощен катализатор за икономически и социални промени, които според мнозина са сравними с тези, предизвикани от появата на печатната преса или на интернет.
Подобно на тях, изкуственият интелект вече трансформира съществуващите браншове, но и дава началото на цели нови екосистеми, които не са съществували преди. В следващите редове ще изброим някои от най-интересните сред тях.
Една от най-интересните лекции на последния Световен мобилен конгрес (MWC 2024), който се проведе в Барселона през февруари, беше на президента на Microsoft Брад Смит. Той държа вдъхновяваща реч, посветена на изкуствения интелект и новата икономика, която вече се оформя около него. Смит сравни тази технология с изобретяването на печатната преса от Йоханес Гутенберг през 15-и век, считано за едно от най-значимите открития в историята на цивилизацията. Пред аудитория от технологични визионери и мениджъри на IT компании, той на практика изнесе лекция по история, описвайки как се е разпространила технологията на Гутенберг в Европа в продължение на няколко века, обхващайки целия континент до 1500-ата година.
Но мениджърът акцентира на един друг аспект, който е малко вероятно да срещнем в учебник по история - възникването на цяла нова екосистема от бизнеси около печатната преса. Тя включва книговезци, производство на хартия и мастило, създатели на шрифтове и перфоратори, вестници, нюзлетъри, издатели и продавачи на книги, писатели, редактори и много други. Описвайки тази нова икономика, Брад Смит премина към горещата тема на деня - изкуствения интелект, сравнявайки го именно с ефекта от навлизането на печатната преса в обществото през 15-и век. По подобен начин описа въздействието на изкуствения интелект и новите сегменти, които той ще създаде.
Друго значимо откритие, което е допринесло за появата на нова икономика в толкова голям мащаб, е World Wide Web - мрежата, създадена от британския физик Тим Бърнърс-Лий. Предоставяйки на света отворен стандарт за комуникация в интернет, тя води до възникването на милиони уебсайтове, блогове, социални медии, онлайн магазини, включително и на big tech гиганти като Google, Meta и Amazon. Всичко това променя и начина, по който хората комуникират, споделят информация и взаимодействат със света около тях. Много малко хора днес си дават сметка, как едно откритие на физик от Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) е поставило основата за появата на Facebook, Google и много други технологични гиганти.
В своята лекция Брад Смит очерта и новата икономика, която вече се заражда в следствие масовото навлизане на изкуствения интелект. Тя включва чипове за изкуствен интелект, центрове за данни, специализирани AI модели и други.
Чипове за AI
Един от ключовите елементи в тази нова екосистема са чиповете за изкуствен интелект. Те са основата за изграждането на мощни AI системи и са от съществено значение за обработката на големи обеми данни в реално време. Компании като Nvidia вече постигат значителен напредък в тази област, което се отразява на тяхната пазарна капитализация.
Основаният от Дженсън Хуанг производител на видеокарти и чипове успя да достигне през февруари впечатляващата пазарна капитализация от близо два трилиона щ. долара, превръщайки се в четвъртата най-голяма компания в света след Microsoft, Apple и Saudi Aramco. Тези чипове също играят ключова роля в развитието на автономни системи, като например безпилотни автомобили и роботи, които изискват бърза и ефективна обработка на данни, за да функционират ефективно и безопасно.
Центрове за данни
Дейта центровете също играят ключова роля в новата екосистема на изкуствения интелект. Те осигуряват необходимата инфраструктура за съхранение и обработка на данни, което е от съществено значение за развитието на големи езикови модели и други AI проекти. В своята лекция пред аудиторията на конгреса Брад Смит посочи, че Microsoft вече се позиционира като ключов играч в този сегмент.
Специализирани AI модели
Друга важна сфера на развитие с отварянето на GPT и други модели за бизнеса е процесът на обучение на специализирани изкуствени интелекти. Това означава, че всеки бизнес вече може да обучава своя изкуствен интелект да изпълнява специфични задачи. Специализираните AI модели тепърва ще навлизат във все повече браншове и постепенно ще се наложат като важен елемент в новата икономика на изкуствения интелект. Те ще помогнат за преобразуването на множество други сегменти и ще доведат до създаването на нови работни места в различни области.
Любопитното в случая е, че този процес на трениране на AI модели освен програмисти и математици, ще изисква и специалисти с хуманитарен бекграунд. Правилно прочетохте - хората, завършили филология, журналистика и други хуманитарни специалности може да се окажат доста търсени, спомагайки за обучението на изкуствените интелекти да разбират и интерпретират човешкия език и поведение.
Персонализирано здравеопазване
Изкуственият интелект може да допринесе за разработката на персонализирани медицински решения. В бъдеще той все повече ще използва генетични данни и поведенчески анализи за създаването на индивидуални планове за лечение и профилактика.
Друга област, в която той би могъл да окаже влияние, е подобряването на качеството на живот на хората с хронични заболявания, като им предостави персонализирани стратегии за управление на симптомите и поддържане на здравословния им начин на живот. Това включва всичко - от персонализирани диети и режими на упражнения, до специфични медицински терапии, базирани на уникалните нужди и предпочитания на всеки човек.
Автоматизирано финансово съветване
Роботизираните финансови съветници и алгоритмите за управление на активи ще станат част от нашето ежедневие. Те ще предоставят персонализирани инвестиционни съвети на по-ниска цена от хората, извършващи тази дейност до момента. Автоматизираното финансово съветване също може да предостави достъп до професионални инвестиционни услуги на хора, които досега не са имали възможност да си ги позволят. Това може да помогне за намаляване на финансовата неравенство и за стимулиране на икономическия растеж.
Умни градове и инфраструктура
Експерти очакват и бурно развитие на AI технологиите за умни градове. Te включват интелигентна оптимизация на трафика, енергийното управление, управлението на отпадъците и други обществени услуги. Тези технологии могат да допринесат за създаването на по-устойчиви и жизнеспособни градове в бъдеще.
Нови AI регулации
През последните години все повече се усеща нуждата от нови регулации в сферата на изкуствения интелект. А с нея - и от специализирани правни услуги, помагащи на бизнесите да изпълняват регулаторните изисквания относно използването на изкуствения интелект. Както и от специалисти, които ще консултират компаниите по възникващите етични въпроси, свързани с автоматизацията и роботиката.
Образователни технологии
Развитието на персонализирани обучителни платформи, които използват изкуствен интелект, е все по-близо. Те ще помагат за адаптирането на учебния процес към нуждите на всеки ученик. Освен всичко друго, те ще могат да предоставят непрекъсната обратна връзка, която е необходима за подобряване на учебния процес и постигане на по-добри резултати от учениците.
Развлечения и медии
С развитието на ChatGPT, Copilot, DALL-E, Midjоurney и други подобни инструменти, вече има голям обем от AI-генерирано съдържание. В бъдеще се очаква тяхната роля в създаването на музика, филми и книги да се задълбочи, помагайки за създаването на уникални и иновативни развлекателни продукти.
Устойчиво развитие
В бъдеще се очаква изкуственият интелект все повече да се използва за анализ на екологични данни. Той ще играе важна роля в оптимизацията на ресурсите за намаляване на отпечатъка върху околната среда. AI може също да помогне в предсказването и управлението на природни бедствия като земетресения, наводнения и горски пожари. Това би могло да допринесе за по-ефективното справяне с тези ситуации и намаляване на техния отрицателен ефект върху околната среда и човешките общности.
Виртуални асистенти за бизнеса
Изкуственият интелект все по-активно се използва и за създаване на виртуални асистенти, които могат да обработват специфични за всеки бизнес задачи, познавайки в конкретика дейността на компанията. Те могат да бъдат свързани както със счетоводство, така и с клиентското обслужване и управлението на данни. Тези виртуални асистенти могат да автоматизират рутинни задачи, което освобождава време за служителите да се съсредоточат върху по-сложни и стратегически важни дейности. Това може да доведе до по-голяма ефективност и продуктивност в бизнеса.
Лични асистенти
Експерти предвиждат, че изкуственият интелект ще позволи на всеки потребител да има свои собствени персонализирани асистенти, които да му помогнат да постигне повече с по-малко усилия. Освен това на пазара ще се появи нов вид хардуер, чрез който потребителите ще взаимодействат с тези лични асистенти. Това ще включва устройства, които ще могат да взаимодействат с асистентите по начини, които досега не сме виждали.
Ако в момента се опитате да използвате Google Assistant или Siri за резервация на полет или поръчка на обяд, най-вероятно ще ви предложат списък с уебсайтове, от които можете да извършите тези действия, без обаче да могат да ги изпълнят вместо вас. В бъдеще обаче устройствата ще имат възможността да влязат във вашия акаунт и да извършат конкретната задача с нужната точност, без да е необходимо да отваряте сайт или приложение на телефона си и без да кликвате върху бутони и връзки. Приложението на асистента ще може да се интегрира със стрийминг на музика, гледане на филми, транспорт, банкиране, взаимодействие със социални медии и стотици други области.
Изкуственият интелект несъмнено е катализатор за създаването на нови икономически структури и екосистеми, които ще трансформират начина, по който живеем, работим и се забавляваме. Със сигурност можем да очакваме, че тази технология не само ще промени съществуващите индустрии, а и ще даде началото на нови бизнес модели и професии, които все още не можем да си представим.