Novavax обяви 89% ефективност на ваксината си
Американската компания твърди, че е ефективна срещу британския щам, но доста по-малко срещу южноафриканския вариант

© ECONOMIC.BG / БТА
Проучване в Обединеното кралство за коронавирусната ваксина на Novavax показва, че тя е 89% ефективна, съобщава Euronews. Изглежда също така, че действа, но не съвсем добре, срещу новите щамове на COVID-19, открити за първи път в Англия и Южна Африка. Съобщението за високия процент на ефективност идва на фона на притеснения дали ваксините, които се разпространяват по целия свят, ще бъдат достатъчно силни, за да предпазват от новите варианти.
Смята се, че британския щам е около 70% по-заразен и 30% по-смъртоносен от оригиналния коронавирус, с който стартира глобалната пандемия.
Проучването на Novavax върху 15 000 души във Великобритания все още е в ход, но междинен анализ установи, че до момента 62 участници са диагностицирани с COVID - само шестима от тях са били ваксинирани, а останалите са получили плацебо.
Инфекциите са възникнали по време, когато Великобритания преживява скок на COVID-19, причинен от по-заразния вариант.
Числото е много малко, но американската компания заяви, че ваксината е почти 96% ефективна срещу по-стария коронавирус и почти 86% ефективна срещу новия вариант.
Учените са още по-притеснени от щама, открит за първи път в Южна Африка, който носи различни мутации. Резултатите от по-малко проучване на Novavax предполагат, че ваксината работи срещу него, но не толкова добре, колкото срещу варианта от Великобритания.
Южноафриканското проучване включва някои доброволци с ХИВ. Сред ХИВ-отрицателните доброволци ваксината изглежда 60% ефективна.
Включително имунокомпрометираните доброволци, като цяло защитата е 49%, казаха от компанията. Докато генетичните тестове все още са в ход, досега около 90% от заболяванията, открити в южноафриканското проучване, се появяват поради новия мутант.
Предварителните констатации могат да помогнат на Novavax да спечели разрешение за своята ваксина във Великобритания, но правителството на САЩ финансира далеч по-голямо проучване, което все още набира доброволци.