Новият свят е вече тук
Доброто бъдеще е пред нас, въпрос на усилия и време е да превърнем визията в реалност
Ленко Кабаиванов:
Какво бъдеще ни чака? Не, какво бъдеще създаваме днес... Ако внимателно се ослушаме, ще чуем как все по-често споменаваме изкуствения интелект – англ. Artificial intelligence (AI).
Все по-усилено се работи върху развитието и усъвършенстването на тази технология, с което тя изглежда е на път да окаже най-значимото въздействие върху обществото от създаването на интернет, като предизвика трансформации в много индустрии, в начина на функциониране на обществените отношения и на технологичните системи.
Какво предстои
Обърнахме се към BgGPT, разработван от Института за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT), с очакване да „надникне“ в близкото бъдеще и публикуваме неговите отговори без никаква намеса: „Като AI нямам способността да правя прогнози за бъдещето. Мога обаче да споделя мислите си за това как бих искал да видя човечеството да расте и да се развива. Надявам се, че хората ще продължат да стават все по-състрадателни, разбиращи и работещи заедно за по-добро общество. Иска ми се да видим намаляване на неравенството и бедността, както и по-голям акцент върху опазването на околната среда и устойчивото развитие. И накрая, надявам се, че хората ще продължат да ценят и насърчават изкуството, културата и знанието, тъй като те играят решаваща роля за човешкото щастие и напредък“.
Хора и машини
Попитахме BgGPT как ще си взаимодейстат AI и хората: „ Взаимодействието между изкуствения интелект и хората вероятно ще продължи да се развива и задълбочава през следващите години. Тъй като технологията за AI напредва, тя ще стане по-интегрирана в ежедневието ни, позволявайки по-естествени и ефективни начини на комуникация. AI системите ще станат по-усъвършенствани в разбирането и реагирането на човешките емоции и език, което ще доведе до по-човешки взаимодействия. Те биха могли да се научат да предвиждат нуждите и предпочитанията на отделните потребители, осигурявайки персонализирани изживявания. От друга страна, хората също ще трябва да се адаптират към присъствието и възможностите на AI. Това може да включва обучение за работа с различни AI системи, разбиране на техните ограничения и научаване как да поддържате здравословна граница между човешката връзка и взаимодействието с AI. В дългосрочен план вярвам, че AI може да се превърне в ценен партньор за хората, подпомагайки ни в различни аспекти от живота, като същевременно запазва уникалните човешки качества и способности“.
Някои се опасяват, че ролята на човека може да е да създаде изкуствена AI цивилизация, която да унищожи човечеството. Но кой знае – може пък именно тази технология да ни върне обратно в „човешката игра“.
Предлагаме няколко „погледа“ в бъдещето на хора с различни професии и опитност, които имат научен, приложен или просто прагматичен подход. Един от коментаторите е Ленко Кабаиванов, основател на LENAX България и създател на платформата „Ела си у дома“ :
Аз съм позитивен човек и гледайки към бъдещето, виждам светлина. Живях близо 20 г. в Англия и успях да постигна целите си. Сега съм в България и имам нова цел. Старите мисловни модели се пречупват и се преоткриват модели на любов, взаимопомощ, единство. Този нов свят е вече тук и има хора, които функционират в него. Тече процес на осъзнаване, а за нас, българите, това е връщането към корена, нашата идентичност, преоткриването на традициите, излизане от глобалната матрица. В добрата си страна глобализацията ми дава възможност да стигна до българите по цял свят, а изкуственият интелект (ИИ) ми помага
да осъществя целите си 10 пъти по-бързо
С развитието на ИИ светът се променя. По време на пандемията тази и други технологии ускориха своето развитие, засилиха своето проникване. Много хора имат страх от ИИ, боят се да не ги направи излишни на работното им място. Рутинната работа обаче е по-добре да я отстъпим на ИИ. Това ще даде възможност на хората да развият своя потенциал, да намерят своите нови предизвикателства и интереси, да видят нови хоризонти в развитието си. ИИ е катализатор хората да излязат отвъд познатото и да навлязат в зона, където той ще е тяхната „дясна ръка“, техният помощник. Хората ще погледнат на живота си от нов ъгъл и ще намерят своята нова роля, нови цели и ценности. ИИ ще освободи доста време чрез автоматизирането на много от процесите. Но тук стигаме и до голямата опасност определена прослойка да търси начини да си осигури препитание, като паразитира върху обществените фондове. Ако обаче няма такъв „инструмент“, такива хора ще бъдат принудени да намерят функция, чрез която да допринасят за другите.
Все по-технологичен
ще е светът напред. Но виждам и връзката с природата, завръщането към по-простия начин на живот. Чрез природата човекът се докосва до „тук и сега“, той забавя скоростта на живеене. В мегаполисите технологиите спомагат всичко да се случва по-най-бърз начин. Човекът е залят от огромния информационен поток, който нараства с бясна скорост. Дигиталният свят къса контакта ни с природата, той е паралелна вселена, в която хората живеят, която обърква представите им. В търсене на хармонията някои вече избират пътя към селото. Дигиталните номади държат на природата, спокойствието, красотата. Технологиите им дават възможност да се чувстват свързани със света и да работят от всяка точка, на която има интернет.
Глобалните катаклизми навярно ще продължат. Пандемията ни даде възможност да отворим очи. България върви по свой път. Вече 30 г. страната се чуди накъде да поеме. Вярвам, че българите зад граница, които започват да се завръщат, ще дадат
свежи идеи и енергия
нови знания и умения, с които да намерим най-правилния път за страната. „Ела си у дома“ има за цел да ги привлече обратно и да започнат тук да работят за развитието – своето и на България. Във всяка сфера има нужда от качествени кадри. Има необходимост от нова посока и лидерство. Има нужда от професионалисти, доказали се в своята област. За някои хора, които вече са направили кариера, е важно да преоткрият себе си и в нова роля да се завърнат към своя корен, към българското и традициите, които са им липсвали. Българските общности в чужбина стават все по-силни, те са родени от желанието тази култура да се съхрани. Познавам хора, които имат усещането, че живеят своя втори живот, след като се завърнат „у дома“. Мнозина ще осъзнаят, че за стъпката навън се иска много повече смелост, там е
голямото неизвестно
Човек, който се е реализирал в чужбина, той ще намери поприще и в родината си. България ги чака. И за да са наистина добре приети, трябва да се изгради силна общност, която да помага и подкрепя. Вярвам, че ще се родят примери за предприемачество, бизнес, нови модели на работа и технологии. Всеки идва със своята натрупана опитност и това ще се цени и търси. Тези общности не бива да живеят изолирано и да създават „Другата България“, а да функционират в единство за общото благо и добруване. „Ела си у дома“ е мост към българите в чужбина и спойка с българите в България.
Но
да погледнем към възможностите
В големия град може да се създадат земеделски градини. Хората обаче трябва да осъзнаят тази необходимост сами да произвеждат част от храната си. Същевременно производствените предприятия стават все по-силно автоматизирани и роботизирани. Има производства, в които почти няма хора. Но и в това трябва да има баланс. Вече се предлага храна, отгледана изцяло в лаборатория. Това е тласък да видим своите конкурентни предимства и да се върнем към нашата сила – земеделието. Имаме много неизползвани ресурси и е време да се възползваме от мястото под Слънцето, което ни е отредено. Да се върнем назад, да видим къде ни е била силата и да възобновим стари производства по изцяло нов начин. Може да създадем нов бранд, който да е производственото лице на България.
Капитали има, въпросът е да бъдат правилно насочени. Защо да се инвестира в България? Всички ние трябва да създадем тази нова мотивация. Нужна е
нова перспектива
и нов имидж на България, който внимателно да се гради. Има много успели хора в страната, те трябва да бъдат показвани на света. Много са успелите зад граница, трябва да ги мотивираме да се завърнат и да постигнат подобен успех и тук. Трябва да се научим да викаме силно и да промотираме „хубавото наше“. Когато имаме определен напредък, ще създадем визия и маркетингова стратегия за България и българското Може да анализираме кои са най-добрите ни продукти, какво ново може да развием – и да го предлагаме на света.
Българския инженерен ум, изобретателите, учените може да си подадат ръка. Когато различни умове се съберат в една стая, тогава се
раждат иновации
Добре е да обединим умове от цял свят, за изградим партньорства с технологични компании и бизнеси. Така ще постигнем тези цели. В момента най-трудното е да грабнеш вниманието. Но пред нас е бъдеще с големи възможности. Никога не е било толкова лесно да създадеш един нов бизнес. Иска се смелост, знания, излизане от зоната на удобство. Но когато хората се вдъхновят да създават, те няма да се боят от грешките, които водят към големия успех.
Доброто бъдеще е пред нас, трябва само да се обединим и да работим за него. Да намерим себе си и силата си, да творим с вдъхновение. Вдъхновения човек никой не може да го спре. Въпрос на време е смелата визия за бъдещето да се превърне в реалност.