Арабските емирства са изкупили огромно количество руско злато
Благородният метал бе включен в западните санкции, но Москва успява да замени старите си търговски партньори с нови

Снимка: Unsplash
Обединените арабски емирства се превърнаха в ключов търговски партньор за руското злато, след като западните санкции срещу Русия прерязаха по-традиционните ѝ маршрути за износ, показват руските митнически данни. Записите, които съдържат подробности за почти хиляда доставки на злато през годината от началото на войната в Украйна, показват, че емирствата са внесли 75.7 тона руско злато на стойност 4.3 милиарда долара. За сравнение, през 2021 г. са купили едва 1.3 тона, предава Reuters.
Китай и Турция също влизат в списъка, като всяка от държавите е внесла около 20 тона между 24 февруари 2022 г. и 3 март 2023 г. Заедно с ОАЕ, трите страни представляват 99.8% от руския износ на злато в митническите данни за този период.
В дните след началото на конфликта в Украйна много мултинационални банки, логистични доставчици и рафинерии на благородни метали спряха да боравят с руско злато, което обикновено се изпращаше до Лондон, център за търговия и съхранение на злато. London Bullion Market Association забрани руските кюлчета, произведени от 7 март 2022 г., а до края на август Великобритания, Европейският съюз, Швейцария, Съединените щати, Канада и Япония забраниха вноса на руски кюлчета.
Данните за износа обаче показват, че руските производители на злато бързо са намерили нови пазари в страни, които не са наложили санкции на Москва, като ОАЕ, Турция и Китай.
Луис Марешал, експерт по снабдяването със злато в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, каза, че има риск руското злато да бъде претопено и преработено и след това да се върне обратно на пазарите в САЩ и Европа с маскиран произход.
Ако руското злато влезе, то ще бъде преработено от местна рафинерия, набавено от местна банка или търговец и след това продадено на пазара“, каза той. „Ето защо извършването на надлежна проверка е от ключово значение за крайните купувачи, които желаят да гарантират, че спазват режимите на санкции.“
Комитетът за златни кюлчета към правителството на ОАЕ заяви, че държавата работи с ясни и стабилни процеси срещу незаконни стоки, пране на пари и санкционирани лица.
„ОАЕ ще продължат да търгуват открито и честно с международните си партньори, в съответствие с всички настоящи международни норми, установени от ООН“, се казва в съобщението.
Златен хъб
В опит да изолира още повече Русия, Вашингтон предупреди страни, включително ОАЕ и Турция, че могат да загубят достъп до пазарите на Г-7, ако правят бизнес със субекти, които са обект на санкции на САЩ.
Данните, прегледани от Ройтерс, не показват, че е имало нарушение на санкциите на САЩ от тези страни. Министерството на финансите на САЩ, чиято Служба за контрол на чуждестранните активи налага санкции, не отговори на искания за коментар.
Пратките в митническите данни, предоставени на Ройтерс от търговски доставчик, показват износ от 116.3 тона между 24 февруари 2022 г. и 3 март тази година, въпреки че консултантът Metals Focus изчислява, че Русия е произвела 325 тона злато през 2022 г. Останалото злато, изкопано в Русия, вероятно или е останало в страната, или е било изнесено в транзакции, които не са включени в архивите. Ройтерс не успя да определи каква част от общия износ на злато на Русия се покрива от данните.
По-голямата част от руските доставки на злато за Китай отиваха в Хонконг. Министерството на външните работи на Китай заяви, че сътрудничеството на страната с Русия „трябва да бъде без прекъсване или принуда от трета страна“.
Министерството на финансите на Турция не отговори на искания за коментар. Руското правителство, митническите власти и Централната банка не отговориха на искания за коментар относно износа на злато.
Изместването на руския износ от Лондон не се разглежда като голям удар, тъй като центърът не зависи от Русия. През 2021 г. например златото от Русия е представлявало 29% от вноса на Лондон, но през 2018 г. то е съставлявало едва 2%, показват данните за британската търговия.
Междувременно ОАЕ отдавна има процъфтяваща златна индустрия. Търговските данни показват, че тя е внасяла около 750 тона чисто злато средно годишно между 2016 г. и 2021 г., което означава, че доставките в руските регистри биха представлявали само около 10% от нейния внос. ОАЕ е основен износител на кюлчета и бижута.
Отстъпки от цените
Мениджърът на една компания, която доставя големи количества руско злато в ОАЕ, каза пред Ройтерс, че руски фирми са продавали кюлчета там с отстъпка от около 1% спрямо глобалните референтни цени, предлагайки стимул за търговия.
Мениджърът, който говори при условие за анонимност, каза, че по-голямата част от златото, което фирмата му доставя до ОАЕ, е предназначено за рафинерии, където ще бъде претопено и преработено.
Ройтерс помоли четири от най-големите руски златодобивни компании за коментар. Nordgold и Norilsk Nickel отказаха коментар. Polyus и Polymetal не отговориха.
В много случаи митническите записи показват само изпращачи или търговци, участващи в транзакциите, а не крайния купувач, който може да бъде рафинер, бижутер или инвеститор.
Митническите данни показват, че най-много руско злато е изнесено за ОАЕ от Temis Luxury Middle East, дъщерно дружество в Дубай на френската логистична фирма Temis Luxury, участващо в доставката на 15.6 тона на стойност 863 милиона долара от април 2022 г. до 3 март.
Брока Хоуи, ръководител на отдел в Temis Luxury Group, каза, че компанията „спазва напълно законите и разпоредбите на Обединените арабски емирства за спедиторския бизнес“. По думите му Temis не е купувала руско злато и е приемала транспортни поръчки само от оператори, които не са обект на санкции от САЩ. Запитан за пратките, френското финансово министерство каза, че няма да коментира отделни случаи, но е силно ангажирано с прилагането на санкции.
Европейските санкции обикновено не се прилагат за задгранични дъщерни дружества, така че европейските фирми, чиито дъщерни дружества са участвали в доставки на руско злато до ОАЕ, Турция или Хонконг, не биха нарушили непременно никакви закони, каза Тан Албайрак, адвокат по санкциите в Reed Smith в Лондон .
Вторият по големина оператор на руски кюлчета в ОАЕ, с участие в пратки от 14.6 тона на стойност 820 милиона долара, е логистичната фирма Transguard, част от Emirates Group, компанията за авиолинии до хотели, собственост на инвестиционния фонд на държавата от Персийския залив.
Emirates заяви, че не е купувало руско злато, работи в пълно съответствие с приложимите закони и вече е спряла да го транспортира.
Поради последните регулаторни промени Transguard вече не предоставя логистични услуги, свързани с пратки на злато до или от Русия“, се казва в съобщението.
В Хонконг повечето доставки на руско злато бяха обработени от Vpower Finance Security Hong Kong Ltd, китайска логистична компания. Тя е участвала във вноса на 20.5 тона злато на стойност 1.2 милиарда долара между май 2022 г. и 3 март, показват данните.
Vpower Finance Security не отговори на искания за коментар.