Търпеливи и пресметливи в инвестициите
Пазарите не вървят нито само нагоре, нито само надолу. Слаб ли е пазарът, тогава е време да се влезе на него

Снимка: Pixabay
Страхувайте се, когато другите са алчни. Бъдете алчни, когато другите се страхуват – към това правило се придържат едни от най-успешните инвеститори. Време да се страхуваме, или време да сме алчни е дошло? В света на бизнеса и инвестициите огледалото за обратно виждане е винаги по-ясно от предното стъкло. Да погледнем първо назад тогава.
2022-ра беше най-лоша година за пазара на акции, 2008 г. беше белязана от най-тежката рецесия. Високата инфлация в глобален мащаб, политиката на централните банки, които се опитват да се борят с нея, увеличавайки лихвите от 0% нагоре - до близо 3% в Европа и към 5% в САЩ, войната в Украйна и енергийната криза на Стария континент оказват своето негативно влияние върху пазарите. COVID политиката на Китай също беше рисков фактор не само за пазара на акции, но оказа ефект и върху глобалната икономика. В „Експат асет мениджмънт“ имат очаквания през тази година агресивното повишаване на лихвите да приключи. Кои са най-засегнати от тези процеси?
Високата инфлация и агресивното повишаване на лихвените проценти оказва силен негативен ефект върху технологичните компании, защото те са по-чувствителни към покачването на лихвените проценти. Компании от технологичния сектор, със спекулативно раздут имидж, търгувани на високи оценки, които обаче са нерентабилни, при тях спадът е много голям – от минус 50% до минус 70%. Рискът от прекомерното затягане на паричната политика в световен мащаб ще продължи да влияе върху пазара на акции. Докога ще е така?
Низходящият тренд при акциите сигурно ще приключи през първата половина на 2023 г. Добре е да се отчита, че в период на инфлация печалбите на компаниите растат, въпреки че де факто може да има забавяне. В момента има привлекателни възможности за инвестиции в Европа и в развиващите се пазари на Латинска Америка и Азия. Свободните средства на по-консервативни инвеститори може да се насочат към висококачествени облигации в евро или долари. Но какво се случва в САЩ, какво става с долара?
Вдигането само за една година на лихвата от 0% до 5% няма как да не се отрази на икономиката на САЩ и сегментите с най-голяма задлъжнялост предстои да изпитат трудности. Очакваното забавяне на западните икономики и предвиждания подем в Азия ще повлияе негативно на представянето на американския долар. Освен това оценките сочат, че щатската валута е много надценена и прогнозите са за спад на долара спрямо еврото и японската йена, казва Даниел Дончев, изпълнителен директор на „Експат Асет Мениджмънт". Кои сектори според специалистите от това дружество са привлекателни за инвестиции на този етап?
Отбраната и сигурността се очертават като сектор с дългосочен хоризонт. Конфликтът в Украйна спомогна за по-доброто представяне на компаниите от тази сфера, тъй като войната накара много държави да повишат разходите си за отбрана. Техният обем вероятно ще надхвърли очакванията, което ще е в полза на отбранителната индустрия. Сектор Киберсигурност също е с възходящ тренд на развитие, тъй като много от бизнесите преминаха онлайн и това изисква още по-добра защита. Китай е най-големият пазар за електрически автомобили и той ще затвърждава лидерската си позиция. Освен това две трети от компонентите за електромобили се произвеждат там. Пазарните участници свикнаха с войната в Украйна, но тя оказва влияние върху някои цени на суровините, което се отразява върху пазарите на акции и облигации. Трудно е да се прогнозира развоят на войната, има очаквания конфликтът да продължи, влиянието върху пазарите обаче едва ли ще е толкова голямо. Какво още ще се търси?
Индустриалните метали като мед, цинк, алуминий, никел ще се представят добре през 2023 г. Китай е най-големият потребител на тези метали, азиатската икономика тръгва нагоре и това ще разкрие положителни перспективи за търсенето им. Интересът към зелената енергия ще подкрепи развитието на соларната индустрия, която се нуждае от тези метали за направата на слънчеви панели, смятат в „Експат Асет Мениджмънт". В този период на несигурност време ли е за инвестиции?
Интелигентният инвеститор е реалист, който продава на оптимисти и купува от песимисти, твърди Бенджамин Греъм - име, което всеки, занимаващ се с инвестиции, знае или трябва да знае. Но това е висш пилотаж. Сега актуален е въпросът: Защо да се влагат средства при тези ниски ценови съотношения, когато не се очаква висок ръст на печалбите. По правило е по-добре да инвестираш, когато очакванията за печалби са ниски, отколкото при високи очаквания, когато високите цени са калкулирали високите очаквания. Сега случаят е обратен. Пазарът не реагира на текущите нива на икономическа активност, а на прогнозните пазарни очаквания. Така пазарът изконсумира очаквания ефект няколко месеца по-рано, обяснява Даниел Дончев. Какви рискове се очертават пред пазарите и икономиките?
Съществува риск инфлацията да остане на високи нива и да не се случи по-добрият сценарий тя да се понижи до 2-3%. Съвет към инвеститорите е да използват моментите на спадове на пазарите на облигации и акции, за да влизат на тях и да придобиват позиции. Има риск монетарната политика на централните банки да остане рестриктивна за дълъг период от време, това трябва да се отчита от пазарните участници. Разбира се, пазарите не вървят нито само нагоре, нито само надолу. И по правило, когато пазарът е слаб, това е подходящо време за включване в него.
Явор Ачев, мениджър за България на "Амунди Асет Мениджмънт":
Настъпва пролет на финансовите пазари
Когато инвестирате, винаги имайте предвид, че парите на нетърпеливите отиват при търпеливите
Връзката между развития капиталов пазар и развитата икономика е директна. Няма развити общества без добре развит капиталов пазар. Има изследване, което показва, че 92% от всичко, което потребяваме, е предоставено от публични компании, листвани на борсата. Чрез фондовете може с малки или с по-големи суми да станем акционери в тези компании, което ще ни позволява да печелим заедно с тях. Така се превръщаме в съдружници в бизнеса на големите. В това е магията на фондовете.
Не зная дали сега е дъното и колко ще продължи спадът, но зная, че сега цените са добри – би казал Уорън Бъфет за сегашната ситуация. Отмина трудната 2022 г., година на силен спад във всички основни класове активи заради повишението на лихвите. Централните банки вдигат лихвите, но може би вече няма да ги качват осезаемо. Инфлацията се забавя и това ни дава надежда, че сме в пролетта на финансовите пазари, която идва след времето на спад. Акциите, особено от определени сектори и региони, са на много ниски нива, краткосрочните облигации носят 3-4-6% доходност. Сега е моментът да се инвестира, тъй като се очертават добри потенциални възможности.
Фондовете са достъпни, инвестирането е лесно. Балансираните фондове в момента са предпочитани, те са най-гъвкави, но изборът зависи и от инвестиционния профил на всеки. Някои избират консервативните фондове, други – агресивните. Може да държите пари на депозит, да имате вложения в имоти. Не казваме „Или-или“, а „И“. Работещ подход е до 20-30% от спестяванията да се насочат към капиталовите пазари. Добре е тези средства да се разпределят между 2-3 фонда, които инвестират в акции и облигации.
Винаги дръжте емоциите под контрол и знайте, че всяка година има поне един спад от 10%. Така работят пазарите. Добре е да знаете, че пазарите са средство, което прехвърля пари от нетърпеливите към търпеливите. Ако започнем рано да инвестираме, може да натрупаме сериозни суми – само с редовни месечни вноски и с дисциплина. Важи и обратното – ако не започнем с вложенията и гледаме назад, пропуските също са големи. Ключът към богатството е в това рано за започнеш да заделяш средства и да инвестираш.
Съвети от най-успешните
- Първото най-важно правило е да инвестирате в себе си. Подобрявайте знанията и уменията си цял живот.
- Не слагайте всички яйца в една кошница. Няма 100% безопасна инвестиция, затова е важно да диверсифицирате своя портфейл.
- Колкото по-рано започнете да инвестирате, толкова по-добре. Но всичко трябва да се прави в точното време по правилния начин.
- Бъдете търпеливи, когато инвестирате. Купете акции, които можете да държите в продължение на поне 10 години.
- Когато вложението е с по-дълъг хоризонт, е инвестиция, иначе е спекулация.
- Ако искате да забогатеете от нулата, е важно да разберете, че най-добрите инвестиции са най-лесните.
- Не следвайте тълпата, стойте далеч от еуфорията, причинена от волатилността на пазара. Не се поддавайте на емоциите на другите участници на този пазар.
Къде сме ние
Към края на миналата година инвестициите във взаимни фондове са достигнали 3% дял в спестяванията на българите. Този процент за страните от Централна и Източна Европа е почти 16%. През 2022 на всеки 100 лева българинът е инвестирал 3.22 лв. на капиталовите пазари, докато 10 г. по-рано този показател е бил 1.02 лв. Делът на активите, насочени в схеми за колективно инвестиране като стойност от БПВ, е 2%, значително по-малко от други европейски страни, сочи проучване на УниКредит Булбанк. За сравнение, в Чехия този показател е 5%, а във Франция – 123%.