Ограниченията върху ипотечното кредитиране в България вече действат
От 1 октомври банките могат да финансират до 85% от цената на жилището, а максималният срок на заема става 30 години
От днес, 1 октомври, влизат в сила ограниченията, които БНБ въведе с цел затягане на жилищното кредитиране. Това бе резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна невижданите от 2000 г. насам 25.5%.
Според ограниченията търговските банки не може да отпускат суми надхвърлящи 85% от пазарната оценка на съответния имот. Максималният срок за погасяване на ипотечните заеми се ограничава до 30 години, а вноската по тези заеми не може да надхвърля 50% от месечния доход на кредитополучателя.
Намесата на БНБ с този набор инструменти е донякъде очаквана. Гуверньорът на БНБ Димитър Радев намекна, че обмисля въвеждането на подобни, насочени към кредитополучателя мерки още в началото на годината, а през май централната банка въведе допълнително отчитане на жилищния кредитен портфейл за банките.
Очакванията са новите мерки да имат слаб ефект, тъй като по данни на БНБ преди въвеждането на въпросните ограничения в последните три години едва около 5-6% са отдадените жилищни заеми с или над 90% съфинансиране. Над 30 години пък е срокът за погасяван за около 6% от новоотпуснатите кредити. При около 20% от отпуснатите заеми разходите по обслужването надхвърлят 50% от дохода.
Така детайлните данни от БНБ показват, че новите мерки все пак ще засегнат част от пазара, макар и малка.
Ускореното жилищно кредитиране е резултат и от все по-високите цени на имотите в България, като по данни на централната банка средният размер на един ипотечен заем вече достига до около 200 хил. лв.