Откриха най-големия соларен парк в България
Слънчевата централа може да захранва с електроенергия области като Кюстендил или Благоевград
Големите соларни ферми изглеждат зашеметяващо особено ако са във водни басейни или по склоновете на планини. Такава, спираща дъха слънчева централа, бе открита официално днес в България – по южния склон на Верила – която ще е най-голямата в България, простираща се на стотици декари.
Инвестиция в зелено
Инвестицията в соларния парк е малко над 200 млн. лв., като 75% от средствата са осигурени от Банка ДСК и Varengold Bank, а останалите са собствено финансиране. Инвеститор е проектната компания "Белозем солар парк 3". Равноправни партньори в нея са "Ес Солар" и "Сизиджи", чиито собственици са съответно мажоритарните акционери в "Еврохолд" и собствениците на "360 Енерджи", която развива и управлява успешно енергийни ВЕИ проекти в България и региона в последните 12 години.
Цялата зелена енергия от ФЕЦ-а ще бъде изкупувана от оператора на електроразпределителната мрежа в Западна България – "Електрохолд". А с произведения от соларния парк ток ще се захранва мобилният оператор Yettel и доставчикът на мрежови и инфраструктурни услуги Cetin. С тях е сключен дългосрочен договор (PPA) за доставка на зелена енергия – за следващите 10 години. Той ще обезпечава съответно 80% и около 86% от общото потребление на двете компании.
Прочетете още
- НЕК се надява ПАВЕЦ „Чаира“ да заработи още догодина
- Банките в България искат да финансират все повече зелени проекти
- Пилон „Рожен“: Хиляди кубици бетон с кауза, но без туристическа полза
Главният изпълнителен директор на "Електрохолд" Карел Крал обясни, че в момента се водят преговори с още компании за подписване на дългосрочни договори. По думите му обаче компенсациите за цените на тока в момента спират развитието на този тип договори, тъй като фирмите предпочитат да са на спот пазара, а не да мислят дългосрочно.
Очаква се соларната централа да бъде разширена, което ще я превърне в един от най-големите паркове на Балканския полуостров, обясни Кирил Бошов, председател на Управителния съвет на "Еврохолд".
Областният управител на Кюстендил Александър Пандурски напомни, че инвестиция от 100 млн. евро в Кюстендилско не се е случвала никога.
Нека да е слънце
ФЕЦ "Верила" е разположена на южния склон на Верила планина до с. Крайници, край Дупница, на терен от над 1300 дка. Мощността ѝ 123 MW. Местоположението ѝ – на 700 – 1000 м надморска височина върху неравен терен със стръмни склонове – превръща проекта в един от най-предизвикателните, но и атрактивните в Европа.
Централата е изградена от българо-германската компания Sunotec само за 9 месеца, което според изпълнителния ѝ директор Калоян Величков е "безпрецедентно бързо".
Тя е изградена от над 220 хил. соларни панела и повече от 4240 т стоманена конструкция. Панелите са произведени в Китай от компанията Jinko. В изграждането са участвали над 220 души, обясни още Величков.
През дните с интензивно слънцегреене централата ще произвежда електричество, което може да захрани области като Кюстендил или Благоевград. Инсталираната мощност на фотоволтаичния парк съставлява 7% от общия капацитет на изградените до момента мощности в този сегмент в страната.