Първата година на Тереза Мей като премиер в 6 графики
Тема №1 на управлението е и ще бъде Brexit

Британският премиер Тереза Мей вече една
година е на власт. Малцина във Великобритания биха предвидили, че тя ще има
по-малко мнозинство само 12 месеца след избора й. Най-доминиращата тема в
управлението на Мей е Brexit, който доведе до изборите от 8 юни в Обединеното кралство в търсене на
подкрепа в преговорите за излизането на страната й от Европейския съюз.
Но вместо това подкрепата на опонентите й в лицето на Лейбъристката партия се увеличи, а консерваторите загубиха мнозинството си точно, когато трябва да преодолеят на най-голямото предизвикателство за Великобритания от началото на века.
Миналото лято, когато пое длъжността, Мей бе изключително популярна. Рейтингът е постепенно намаля, но отново се повиши в началото на годината. През април социологическите проучвания дадоха кураж на премиера да свика избори, въпреки липсата от необходимост да го прави през следващите три години.
Джереми Корбин беше изключително непопулярен, когато Мей стана премиер. С толкова нисък рейтинг, че често беше определян като един от най-непопярните политици на съвремието. Това се промени по време на предизборната кампания с най-бързата промяна в историята на британската политика.
Нетната миграция, разликата между броя на хората, които идват във Великобритания и броят на хората, които я напуска, бележи спад. Това до голяма степен се дължи на намалението на гражданите от 8 европейски държави - Чехия, Унгария, Естония, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения, и ръстът на хората, които се връщат в тези страни.
Цифрата все още е над предвидената от правителството миграция, но все пак данните са към декември миналата година и трябва да изчакаме до края на 2017 г., за да видим дали промяната ще се задържи.
Инфлацията се повишава и изпреварва ръста на заплатите
Един от факторите за ръста на инфлацията е спада в стойността на паунда след референдума за излизане от ЕС. По-слабият паунд направи вноса по-скъп и доведе до нарастване на цените. Забавянето на ръста на заплатите прави работещите по-бедни.
Безработицата продължава да намалява
Равнището на безработица пада в продължение на почти шест години и това е продължава през последните 12 месеца. 4.5% е най-ниската стойност от 1975 г. насам. В момента 32 млн. души имат работ, а 3/4 между 16 и 64-годишните са заети. Големите икономики, включително САЩ, Германия и Япония, имат още по-ниска безработица, но Великобритания се справя значително по-добре от Франция, Италия и повечето други страни от ЕС.
Гражданите продължават да искат Обединеното кралство да излезе от Европейския съюз