„Още няколко дни“: Петкова обеща забавянето на бюджета да не попречи на еврозоната
Финансовият министър иска да прати на Брюксел едновременно новия бюджет и структурно-фискалния план за периода 2025 – 2028 г.

© ECONOMIC.BG / БТА
Причината за отлагането на Бюджет 2025 е изготвянето на структурно-фискалния план за периода 2025 – 2028 г. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова пред репортери в Народното събрание.
Имаме необходимост от още няколко дни. Това е свързано с ангажимента на България да изготви структурно-фискален план, който да предаде в Еврокомисията. Той се отнася за периода 2025-2028 година“, каза Петкова.
Тя заяви, че в момента се водят консултации с ЕК така, че по едно и също време да може да се изпратят до Брюксел и въпросният план, и проектобюджетът.
Искам категорично да опровергая твърдението, че умишлено се бави проектобюджетът“, изтъкна Петкова.
Тя отново повтори, че ще са необходими „няколко дни“, за да се финализира този процес.
Ден по-рано стана ясно, че срокът за внасяне на Бюджет 2025 се измества от 14 февруари на 21 февруари. Освен държавния бюджет, се отлага и внасянето на законопроекта за бюджета на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса.
Към момента финансовото ведомство все още не е публикувало и данните за изпълнението на бюджета за януари.
По-рано през деня в петък от „Демократична България” излязоха с изявления, че има риск за влизането в еврозоната заради забавянето на бюджета с една седмица. От партията предложиха и съкращаване на държавната администрация с 15% в рамките на 3 години, или това са около 6000 – 7000 души на година.
В отговор лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов посочи, че „това е чудесна идея.
Те назначиха цялата си рода – жени, братовчеди, цели семейства. Те могат да бъдат съкратени”, твърди Борисов.
Той добави, че след седмица, когато вече има Бюджет 2025, България ще поиска извънреден конвергентен доклад.
След една седмица, като имаме бюджет, ще искаме конвергентен доклад. Те (ДБ), за да уплътнят деня си, говорят неща, които не са така. Тези хора, като няма какво да кажат, говорят глупости. Четири години саботираха еврозоната", каза Борисов.
Няма риск за еврозоната
За еврозоната няма никакъв риск. Няма никакви колебания или нещо, което да променя посоката ни по отношение еврозоната“, увери още Теменужка Петкова.
Тя добави, че се очакват данните на Евростат за инфлацията, които предстои да бъдат публикувани на 24 февруари. Ако те покажат, че покриваме инфлационния критерий и всички други изисквания също са покрити, финансовото министерство, в съответствие с парламентарното решение от миналото лято, „веднага е длъжно да изготви искане за конвергентен доклад“.