Петролът отново надхвърли 100 долара след вчерашния срив
ОПЕК е напът да свие очакванията си за търсенето на „черно злато“ тази година

© ECONOMIC.BG / БТА
След вчерашния срив цените на петрола се повишиха с около 2 долара в и отново надхвърлиха 100 долара за барел. Поскъпването е факт след липсата на напредък в преговорите между представителите на Русия и Украйна във вторник, предава Reuters. Президентът Володимир Зеленски все пак каза в сряда сутрин, че позициите на двете страни по време на преговорите звучат все по-реалистично, но е необходимо повече време.
Така към 11:15 ч. българско време петролът сорт Брент поскъпва с 2.1% до 102 долара за барел. Американският лек суров петрол (WTI) расте с 1.4% до 98.62 долара за барел. И двата сорта се сринаха с около 6% във вторник и достигнаха нивата си от началото на войната.
Търговците очакват още информация от преговорите за прекратяване на огъня след двудневната разпродажба на петролните пазари. Цените на суровия петрол може да останат под натиск, тъй като високата инфлация в крайна сметка ще задържи икономическия растеж и ще отслаби търсенето“, коментира Тина Тенг, анализатор в CMC пазари.
Силният щатски долар е ключов елемент, оказващ натиск върху цените на петрола. Според Тенг инвеститорите очакват Федералният резерв на САЩ да приеме по-строга парична политика, за да ограничи нарастващата инфлация. Повишаването на лихвените проценти би подкрепило щатския долар и би намалило търсенето на петрол, тъй като по-силната американска валута увеличава разходите на тези, които държат други валути.
Търговските сесии бяха нестабилни след инвазията на Русия в Украйна на 24 февруари, като цените достигнаха 14-годишни върхове на 7 март. Оттогава обаче сорт Брент падна с близо 40 долара за барел, а WTI - с около 34 долара.
Цените също бяха подложени на натиск тази седмица от опасенията за забавяне на търсенето в Китай, тъй като най-гъсто населената страна в света и вторият по големина потребител на петрол предприе строги мерки срещу Омикрон варианта на коронавирус.
Рисковете от COVID избледняват бързо, особено когато населението е масово ваксинирано“, коментира Стивън Инс, управляващ партньор в SPI Asset Management.
Предварителните данни на Американския петролен институт пък показват, че запасите от суров петрол в САЩ са се повишили с 3.8 млн. барела през миналата седмица, докато запасите от бензин са намалели с 3.8 млн. барела. Официалните данни за инвентаризацията на правителството на САЩ трябва да бъдат представени в сряда.
Организацията на страните износителки на петрол заяви във вторник, че търсенето на петрол през 2022 г. е изправено пред предизвикателства от нахлуването на Русия в Украйна и високата инфлация. Така ОПЕК посочва, че вероятността да свие прогнозата си за търсенето тази година се увеличава.