Петролът поскъпва в очакване на европейското ембарго
Намалението на запасите от суров петрол в САЩ се оказа по-голямо от очакваното

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на петрола се повишиха в четвъртък, удължавайки ралито от тази седмица. Инвеститорите забелязват признаци на ограничени доставки, докато Европейският съюз спори с Унгария за забраната на вноса от Русия, вторият по големина износител на суров петрол в света.
Фючърсите на сорт Брент с доставка през юли се повишиха с 0.35%, до 114.43 долара за барел. Американският лек суров петрол (WTI) поскъпна с 0.5% до 110.88 долара за барел.
По-голямото от очакваното намаление на запасите от суров петрол в САЩ през седмицата до 20 май подкрепи пазара в сряда. Анализаторите казват, че тегленето от резерва и перспективата за ембарго на ЕС върху руския петрол тласкат цените по-високо.
Фокусът на петролните пазари е върху срещата на върха на ЕС, която ще се проведе следващата седмица, на която ще бъде направен нов опит за споразумение за общоевропейско ембарго върху руския петрол“, каза Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management, цитиран от Reuters.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в сряда каза, че е уверен, че споразумение може да бъде постигнато преди следващото заседание на Съвета на 30 май.
Унгария обаче остава препъни камък пред единодушната подкрепа, необходима за налагане на санкции от ЕС. Унгария настоява за около 750 милиона евро, за да модернизира своите рафинерии и да разшири тръбопровода от Хърватия, за да ѝ позволи да се откаже от руския петрол.
Дори и без официална забрана, много по-малко руски петрол е достъпен на пазара, тъй като купувачите и търговските къщи избягват да работят с доставчици на суров петрол и горива от страната.
Анализаторите на ANZ посочиха, че на пратките от балтийските пристанища им се налага да пътуват до азиатските рафинерии, след като доставките за Холандия и Франция почти спряха.
Прогнозното увеличение на добива на петрол до рекордно високите 5.2 милиона барела на ден в Пермския басейн на Съединените щати е малко вероятно да запълни разликата от 2 до 3 милиона барела загубени доставки от Русия, каза анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дхар.
Все пак, покачването на петролните пазари тази седмица беше смекчено от строгите блокирания в Китай заради COVID-19, увеличаващите се опасенията за спадащото търсене на гориво от най-големия вносител на петрол в света и притесненията за инфлацията, водеща до по-бавен глобален растеж.