По-добрият жизнен стандарт ще дойде от енергоспестяване
Ако се провалим, значи обществото не желае промяна с нови политики и честни млади хора, казва съпредседателят на ПП „Зелените“
Борислав Сандов пред Economic.bg:

© ECONOMIC.BG / facebook.com/borislav.sandov
Какви са следизборните
планове на формацията Ви в случай на успех или провал на вота?
„Зелените“ винаги са били силни и успешни между изборите, за разлика от по-голямата част от партиите, които виждам само в предизборната кампания. По-голяма подкрепа за „Зелените“ на тези избори ще означава по-успешни и решителни действия след тях. За нас е много важно да увеличим електоралната подкрепа значително на тези избори.
При провал, нашата помощ за
обществено значими въпроси вероятно ще е доста по-ограничена, защото много от
хората ни ще започнат да търсят друг път за реализацията на принципите си, в
България или чужбина. Ако подкрепата за „Зелените“ продължи да бъде основно под
формата на симпатия, но без изражение в избори, значи че обществото не желае да
постигне така нужната промяна с нови политики, идващи с чисти и честни млади
хора.
Каква
политика предлагате на бизнеса?
Предлагаме политики за поощряване
на честния бизнес, който формира приходи за бюджета и работни места за местното
население. Визията ни е, че малкият и среден бизнес трябва да получава повече
възможности за иновации, енергийна и ресурсна ефективност, административни
облекчения. Ще работим за внедряването на електронно правителство, което да
дава основа за прозрачност и да премахне корупцията по всички нива на
администрацията.
Също така, предлагаме популяризиране на българските продукти в рамките на ЕС, особено от приоритетни сфери като земеделие, туризъм, високи технологии, лека промишленост. Заложили сме също така драстично увеличение на глобите за замърсяване, синхронизиращи принципа "замърсителят плаща".
Каква социална политика можете да предложите?
Социалната политика в България е в колапс, независимо че последното правителство беше управлявано от т.нар. „лява“ партия. На първо място трябва да се борим с бедността, която нараства. Обособяването на данъчен необлагаем миниум за доходи на хората е ключово, като той може да бъде в рамките на минималната работна заплата.
На второ място поставям акцент върху осъвременяването на образованието, внедрявайки модерни методи и техники, както и предоставянето на възможности дистанционни форми на обучение за цялото население, не само за децата. В здравеопазването трябва да се акцентира върху превенцията и профилактиката, които са в пъти по-ефективни и излизат по-евтино на данъкоплатците. Плавно нарастване на жизнения стандарт може да бъде постигнат със съкращаване на разходите за големи енергийни проекти, от свръхадминистрация и от ниската енергийна и ресурсна ефективност.
Каква енергийна политика трябва бъде приложена и кои са нужните спешни мерки?
Този въпрос е ключов. Спешно трябва да се приложат мерки за енергийна ефективност, а в краткосрочен и средносрочен план и мерки за енергийна независимост на локално ниво - на домакинствата, бизнеса, населените места. Незабавно трябва да се преструктурира енергийният сектор, като ненужната структура Български енергиен холдинг (БЕХ) бъде закрита, а Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) трябва да бъде извадена от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) и да мине на подчинението на Министерски съвет (МС). България трябва да спре плаща милиарди в игрите с големи енергийни проекти и да търси решения за задоволяване на нуждите си от местните, неизчерпаеми и безплатни енергийни източници като слънчево греене, вятър, биомаса, геотермика и др.