Преходът в Перник: Предприемачество и нови възможности на трудовия пазар
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Перник се намира на прага на значими икономически промени. Съчетавайки технологична трансформация, вътрешно предприемачество и активни мерки за привличане на инвестиции, градът създава нови предпоставки за развитие – както за бизнеса, така и за работната сила. Този комплексен подход ще позволи не само преодоляването на предизвикателствата на въглищния преход, но и изграждането на конкурентоспособна и устойчива икономика, отговаряща на глобалните тенденции и нуждите на местното население.
Около тези изводи се обединиха участниците по време на семинара „Възможности за предприемачество в Перник“, организиран „Бранд Медия България“ в рамките на европейския проект TOP JOBS („Кариерен преход на възможностите“) в партньорство с Община Перник.
Иновационни хъбове и вътрешно предприемачество
Основна движеща сила за промяната в региона са иновационните хъбове, които предоставят на предприемачите възможност да тестват идеи и технологии преди сериозни финансови инвестиции. Христиан Даскалов, председател на Цифровия иновационен хъб „Тракия“, разказа повече за предимствата им.
Иновационните хъбове и вътрешното предприемачество са ключови елементи за развитието на конкурентоспособни компании.“
Този модел „test before invest“ дава шанс на фирмите да получат безплатни консултации и внедряване на иновации до 200 хил. евро за период от три години. В допълнение, вътрешното предприемачество – насърчаването на креативността в рамките на съществуващите компании – осигурява платформа за интегриране на нови идеи дори в традиционни организации.
Трудов пазар: нови тенденции и възможности
В същото време, пазарът на труда в страната отбелязва важни промени. Според експерта Димана Илиева от CTeam, за да се стимулира обменът на знания между поколенията, се организират обучения, които помагат на служители от различни възрасти да се допълват взаимно.
От края на 2024 г. досега има охлаждане в търсенето на работници.“
Тя допълни, че се наблюдава внос на повече от 30 хил. работници от трети страни само за 2024 г. и засилен интерес от млади хора под 18 години. Особено внимание се обръща и на хората в работоспособна възраст над 50 години. Според Илиева, този сегмент е „голям“, но често не получава необходимата подкрепа за преквалификация и активна интеграция в нови работни роли.
Подкрепа от големия бизнес и стратегическите партньорства
За успешното развитие на предприемаческата екосистема е от съществено значение подкрепата от големия бизнес и администрацията. Любомир Филипов от Veolia подчертава, че корпорациите могат да се възползват от свежия поглед и иновативните решения на предприемачите.
Важно е обаче стартиращите компании да се фокусират не само върху техническите аспекти, но и върху потенциалните пазари и продажбите. Подписването на ясни договори още в началото на сътрудничеството е от ключово значение за успешното развитие на новите бизнес модели.
Много е важно големите компании да осъзнават, че са от полза за стартъпите.“
Преквалификация и насърчаване на малкия и средния бизнес
За насърчаване на икономическата трансформация и развитие на малките и средните предприятия се обръща специално внимание на обучителните инициативи. Кристиана Казанджиева, управител на Agenda BG, коментира, че центровете за обучение предлагат 100% безвъзмездна помощ за повишаване на професионалната квалификация, придобиване на дигитални умения и разработване на бизнес планове. Това е особено важно за райони, засегнати от въглищния преход, където ресурсите за преквалификация идват и чрез Фонда за справедлив преход.
Пари има за всеки, само трябва да ги вземем.“
Местна администрация и инвестиционен климат
Местните власти в Перник също играят ключова роля в създаването на благоприятна среда за предприемачество. Зам.-кметът Стефан Кръстев подчертава, че бързото движение на инвестиционните проекти и приетата общинска наредба за насърчаване на инвестициите от клас „Б“ с размер над 250 хил. лв. доказват, че градът не само разполага с устойчива инфраструктура и професионални гимназии, но и има потенциал да задържи талантите и да привлече нови инвеститори.
Перник е добър град за предприемачески инициативи.“
Въпреки това, Кръстев отбелязва и предизвикателство – включването на Перник в район със София, което изкривява икономическите показатели и ограничава достъпа до европейско финансиране.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.