Освободените работници от ТЕЦ „Марица Изток 3“ не желаят да се преквалифицират
Само 50 човека остават на работа в ТЕЦ „КонтурГлобал“ от април

Страх от промяна на работното място, нулево желание за преквалификация и останала надежда, че ТЕЦ-овете имат бъдеще и работата в тях може да продължи. Tака изглежда картината сред енергетиците, работили в спиращия ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“. За ситуацията разказа Любен Георгиев, началник отдел „Посреднически услуги“ към „Агенция по Заетостта – Бюро по труда“ в Стара Загора, който взе участие в конференцията „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“ в партньорство с Агенцията за регионално и икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) и център „Европа Директно“ – Стара Загора.
Събитието е чат от европейския проект „Кариерен преход на възможностите“ (TOP JOBS).
Голяма част от работещите в централата бяха съкратени при две големи вълни миналата година – през месеците май и август. След като в началото на тази година ТЕЦ-ът заработи отново за няколко месеца, голяма част от хората при предишното съкращение са върнати на работа, а друга част са отишли да работят в държавния ТЕЦ „Марица Изток 2“.
Повечето от тях продължават да живеят с мисълта, че ще се върнат на работа в някой от енергийните комплекси“, коментира пред Economic.bg Любен Георгиев, началник отдел „Посреднически услуги“ към Агенцията по Заетостта в Стара Загора.
Георгиев допълва, че тяхна основна цел е да премахнат страха и безпокойството от промяната на работното място "и да им кажем, че съкращаването е нова възможност да започнат нова работа“.
За наше учудване процентът на хората от „КонтурГлобал“, които решиха да се преквалифицират, е доста малък. Тяхното желание за преквалификация е клонящо към 0“.
Той очерта като основен проблем затова, че тези хора са на сравнително добри заплати и тясно специализирани в професиите си.
Нови съкращения
През април предстои трета вълна масови съкращения в „КонтурГлобал“, а в Бюрото по труда в Раднево е постъпило заявление за освобождаване на 135 човека, като процесът ще продължи през целия април.
По данни на Агенцията във въглищната централа в момента работят общо 184 човека, а след съкращенията ще останат 49.
Около 50 – 60% от съкратените са от Стара Загора, 25 – 30% са от Гълъбово и Раднево, малка част са от съседните общини Хасково, Димитровград, Симеоновград, уточни Георгиев.
На въпрос има ли възможности за работа в региона, той бе категоричен:
Да, има възможности, на всички безработни ще бъде предложена адекватна работа“.
При предишното масово съкращение Агенция по заетостта е направила трудова борса седмица преди енергетиците да получат заповедите за съкращаване, а целта е била да се запознаят с това какво се търси на пазара на труда – съответно които искат въобще да не влизат в безработица, а директно в заетост.
По-голямата част от тях са тясно специализирани в производство на топлинна енергия, но се надяваме, че регионът няма да изпусне тези специалисти“, каза още Георгиев.
Затова Агенцията си партнира усилено и с община Стара Загора, за да се анализира какви инвеститори, евентуално, ще влязат в индустриалната зона и дали ще им трябват такива специалисти.
Безработица в Стара Загора
В област Стара Загора безработицата е 4.2%, което я поставя на пета позиция в страната след София, Варна, Габрово и Бургас. Само за община Стара Загора тя е 2.6%, което е под 50% от средната безработица за страната, според данните на Агенцията.
55% от безработните са без квалификация и без професионален опит и имат много възможности.
В Стара Загора има и Център за професионално образование, където безработните получават допълнителна квалификация, предлагат се безплатни програми и заплащане на безработните да повишат своята квалификация.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.