Радев: 200 млн. лв. ще се отделят за рекултивация на мините
До февруари трябва да има съкратен списък на потенциалните участници в проекта за 7-и блок в АЕЦ „Козлодуй“

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Около 200 млн. лв. ще се отделят за рекултивация на мините в България. Това стана ясно от думите на енергийния министър Румен Радев, който присъства на отбелязването на 100-годишнината на ВЕЦ „Бояна“. Той обясни, че има политически консенсус хората, които ще работят по рекултивацията, да получават допълнителна подкрепа от бюджета.
Работата по откривки не носи приходи, а приходи в мината трябва да има и тези хора, които работят в тази дейност, получават и ще получават възнаграждения. Това ще го подсигуряваме от бюджета“, каза министър Радев.
Все още не е ясно колко човека ще бъдат ангажирани в тази дейност, обясни той, но допълни, че темата се обсъжда с ръководството на „Мини Марица-изток“ и със синдикатите.
По думите на Радев в момента се извършва прецизиране на дейности по териториалните планове, като ще бъде запазена една мощност в ТЕЦ „Марица-изток 2“ от порядъка на 1.6 GW, „която е винаги резервирана, тя е част от критична инфраструктура“.
До 2038 г. на практика ще сме спрели с въглепроизводството и въгледобива, но това не значи, че то някога не може да бъде възобновено, казва министърът.
Проблемната ВЕИ програма
ВЕИ схемата за 660 млн. лв. ще бъде разделена за малки и големи проекти, каза още Радев.
След общественото обсъждане излязоха много инициативи от интерес на по-малки участници на пазара, което съвпада и с общоевропейския интерес за по-широко разпределяне на мрежите.
По думите му е имало опасения от страна на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), че когато проектите са много на брой, но малки, има риск от неусвояване на средствата.
Решението на практика е в рамките на процедурата да има различни сегменти за малките и за такива, които имат по-голям обем инсталирана мощност.“
Колко пари ще бъдат отделени за двата сегмента, все още не е ясно. От Министерството на енергетиката се стараят да работят максимално бързо до изчистването на процедурата и пускането ѝ.
Какво правим с ядрените мощности?
Относно продажбата на реакторите за АЕЦ „Белене“ на Украйна, Радев каза, че се очаква общоевропейска позиция за финансовата помощ за Украйна, с която тя след това ще финансира сделката.
Министърът допълни, че след плановия годишен ремонт на 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е станало ясно, че не се нуждаем от парогенераторите от проекта „Белене“.
Ако не се стигне до сделка с Украйна, ще продължават да се търсят алтернативи“.
„В момента сме във фаза на работата по документацията за строител на 7-и блок. Надявам се към 2 февруари да имаме short list (съкратен списък) с потенциални участници и да работим по тази посока“.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.