Raiffeisen Bank прави последен опит за отделяне на руския си бизнес
Австрийската банка мина през месеци на неуспешни опити да намери купувач

Снимка: Deposit Photos
Втората по големина австрийска банка Raiffeisen Bank International засилва действията си за отделяне на руския си бизнес на фона на нарастващия натиск да прекъсне връзките си с Москва. Банката се подготвя за отделяне след месеци на неуспешни опити да намери купувач, който да разсее спора около руския ѝ бизнес, за да избегне необходимостта да го разпусне.
Но последният отчаян опит среща препятствия, не на последно място от международните регулатори, разказват запознати с въпроса пред Reuters.
Raiffeisen Bank вече е най-важната западна банка в Русия, предлагаща спасителна линия за плащания на руснаците с малко алтернативи, тъй като Москва е все по-изолирана заради инвазията си в Украйна.
Говорител каза, че Райфайзен „ще продължи да развива потенциални транзакции, които биха довели до продажбата или отделянето на Райфайзенбанк Русия“.
Въпреки че отделянето има широка подкрепа сред австрийските власти, то е изправено пред препятствия, включително осигуряване на одобрение от Европейската централна банка (ЕЦБ), както и благословията на Вашингтон, който проучва връзките на RBI с Русия.
Ако отделянето се осъществи, то може да направи собствениците на RBI акционери в ново регистрирано във Виена предприятие, с по една акция за всяка, която притежават сега.
Остава неясно дали субектът ще бъде наистина независим от RBI, което е решаващ фактор за това дали трябва да бъде наблюдаван от Австрия или от ЕЦБ.
Един източник на медията каза, че отделянето се смята за по-добро от продажбата, докато втори, запознат с мнението на ЕЦБ, каза, че степента, до която отделената банка е независима от RBI, ще определи дали централната банка ще я наблюдава.
Ако има голямо припокриване в персонала или финансирането, добавя източникът, то може да бъде поставено под наблюдението на ЕЦБ като част от RBI.
ЕЦБ отказа коментар пред Reuters.
Трети човек каза, че отделянето е по-вероятно, защото всеки потенциален купувач е бил изплашен от западните санкции.
Според четвърти човек властите в САЩ са изразили загриженост за това как новата организация ще бъде наблюдавана за пране на пари.
Планът има за цел да отдалечи RBI от Русия, но няма да е чист. RBI каза, че макар да е намалила някои руски дейности, има задължение да запази дейността си там, за да поддържа клиенти и своите около 9 000 служители.
Проверка
Raiffeisen е под натиск, след като стана ясно, че е една от банките, задължени да участват в руска схема за предоставяне на кредитни ваканции на войските, воюващи в Украйна.
През януари органът по санкциите на САЩ започна разследване срещу Raiffeisen за руския ѝ бизнес и ЕЦБ също оказва натиск върху Raiffeisen да го прекрати.
По-специално разследването на САЩ може да се окаже опасно за Австрия, която се е моделирала като мост между Изтока и Запада, превръщайки Виена в магнит за руските пари.
Отделянето има за цел да поддържа банковите връзки на Виена с Русия, като същевременно изолира Райфайзен от репутационните последици от войната в Украйна.