„Главболгарстрой“ e изпълнителят на новия етап от разширяването на „Ролпласт“
Инвеститорът отново се довери на най-голямата в България строителна компания

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Символична първа копка на проект, свързан с пети и шести етап от разширяването на производствения комплекс на „Ролпласт Груп“ АД в Индустриална зона Костинброд, бе направена днес. На церемонията присъстваха служебният министър на икономиката Даниела Везиева, зам.-министърът на икономиката Ивелина Пенева, изпълнителният директор на "Ролпласт" Светлин Николчев, инж. Калин Пешов, член на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ АД, кметът на община Костинброд Трайко Младенов, председателят на Агенцията за инвестиции Стамен Янев, партньори и доставчици на „Ролпласт“, както и представители на бизнеса.
Новият производствен цех за PVC прозорци ще е готов за 4-5 месеца, а строителството на административната сграда ще отнеме около година. Предстои изграждане на шоурум, паркинг и трапезария за работниците и служителите. Инвестицията за реализацията на целия проект, започнат през 2008 г., надхвърля 72 млн. лв. – това са средства за земята, за строителството и за машините.
Оборотът, който ще постигнем тази година, ще е над 70 млн. лв., какъвто е и размерът на цялостната инвестиция за изграждането на модерното ни предприятие“, каза изпълнителният директор на „Ролпласт“ Светлин Николчев.
Сегашният етап е на стойност 18 млн. лв., като половината от средствата са за строителството, извършвано от „Главболгарстрой“ (ГБС), а другата половина – за машини.
Основно конкурентно предимство на българската строителна компания е и собствената й производствена база за сглобяеми стоманобетонни елементи.
„Ролпласт“ вече има два сертификата за инвеститор Клас А, сега очаква да получи и трети такъв сертификат, след което ще бъде изградена пешеходна зона с осветление, велоалея и път между предприятието и град Костинброд.
В тази Индустриална зона цари добър микроклимат на симбиоза между бизнеса, местната власт и хората от града. „Ролпласт“ е фирма, която показва високо качество и нека всички да правим нещата така, че да може да кажем как и пандемията не успя да ни събори“, заяви министърът на икономиката Даниела Везиева.
Времената са трудни, но има компании като „Ролпласт“, които продължават да се разширяват. С инвеститори клас А правим важни за общността инфраструктурни обекти. Това дава модерен облик на града и на Индустриалната зона, отварят се нови работни места, идват и нови инвеститори. Местоположението на Костинброд е привлекателно за бизнеса, който търси развитие. През следващата седмица пред нас ще се представи нов инвеститор от логистичния сектор, съобщи пред Economic.bg кметът на община Костинброд Трайко Младенов.
Работим в добър синхрон с държавата и бизнеса и сме готови да поискаме сертификат за община, свободна от корупция“, изтъкна кметът на община Костинброд.
Прозрачната бизнес среда е нещо много важно. Ако искаме да имаме повече инвеститори, трябва да се стремим към това, увери на свой ред министър Везиева.
Инвеститори като „Ролпласт“ ще ни изкарат отвъд кризата, убеден е Стамен Янев. Принципът на Агенцията за инвестиции е в периоди на криза да се насърчават настоящите инвеститори. Нови трудно се привличат, но на съществуващите може да се помага да се разширяват и да им се създават по-добри условия. Според председателя на Агенцията за инвестиции новите предизвикателства пред света, свързани със Зелената сделка и намаляването на въглеродните емисии, трансформирането и дигитализирането на бизнеса ще водят и до навлизане на нови инвеститори в България.
Изграждането на този индустриален обект е поверено на „Главболгарстрой“ АД. Компанията има богат опит и вече над 135 са индустриалните сгради, построени от дружеството в последните 20 години. Най-големият проблем в момента е, че никой не може да каже колко ще е крайната цена на обект, който вече се строи.
Материалите постоянно поскъпват и ценова актуализация на проектите също трябва да се прави. По какъв механизъм да става с държавата, не мога да кажа, но с частните инвеститори намираме начин“, посочи Калин Пешов.
Само от септември насам арматурното желязо е поскъпнало с 25%, бетонът с 30%, като от пролетта насам цените не са спирали да пълзят нагоре. Докъде така – според Пешов е въпрос за милиарди. Въпреки ценовия натиск ГБС продължава да работи. Оферти, които са подадени преди време, вече не са актуални, тъй като при новите цени калкулацията не излиза. Предприятието би влязло в загуба и такива обекти няма как да бъдат построени. Проекти, в които са заложени 10% непредвидени разходи, също не може да бъдат изпълнени, защото тези суми не може да покрият инфлацията при материали и ресурси.