Рублата поскъпна в очакване на извънредно вдигане на лихвите
Централната банка реагира светкавично след критиките на Кремъл и потъването на руската валута
Руската рубла се повиши във вторник заради очакването на инвеститорите, че централната банка ще повиши лихвените проценти на извънредна политическа среща. Това очакване се появи, след като руската валута падна рекордно до над 101 рубли за един щатски долар в понеделник и предизвика призива на Кремъл за по-твърда парична политика.
Рублата, която загуби повече от една пета от стойността си спрямо долара от началото на войната в Украйна, се повиши с 1.6% до 96.14 за долар в ранната търговия във вторник.
Спрямо еврото нарасна с 2% до 104.92 рубли.
Централната банка на Русия ще проведе извънредно заседание във вторник, за да обсъди нивото на основния лихвен процент, който в момента е 8.5%. Решението ще бъде публикувано в 10:30 ч. московско време, каза централната банка.
Вярваме, че регулаторът може да повиши основния лихвен процент до 12%, което ще помогне на рублата да се върне към по-разумни фундаментални нива през следващите месеци (под 90 за долар)“, се казва в бележка на Sber Investments.
Последното извънредно увеличение на основната лихва на централната банка дойде в края на февруари 2022 г., точно след началото на руската война в Украйна, когато той беше вдигнат до 20%. След това банката започна процес на намаление на цената на заемите, преди ускоряването на инфлацията да доведе до увеличение със 100 базисни пункта до 8.5% миналия месец.
Централната банка разполага с всички инструменти да нормализира ситуацията в близко бъдеще“, каза икономическият съветник на президента Владимир Путин Максим Орешкин в понеделник. „В интерес на руската икономика е да има силна рубла.“
Рублата претърпя турбулентен период, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., като падна до рекордно ниско ниво от 120 спрямо долара месец по-късно, преди да се възстанови до над седемгодишен връх няколко месеца по-късно, подкрепен от капиталовия контрол и постъпленията от нарастващия износ.
Докато Путин многократно е хвалил устойчивостта на руската икономика в размер на 2 трилиона долара, негативните последици от войната започват да се проявяват.
Отслабващата рубла повишава цените на множество ежедневни артикули точно преди президентските избори през март 2024 г. А по-високите лихвени проценти биха направили живота по-труден за кредитополучателите, включително компаниите и правителството, тъй като то финансира военни операции в Украйна.