Русия се приближава до фалита
САЩ блокираха половината валутни и златни резерви на страната и тя иска да плаща задълженията си в рубли

© ECONOMIC.BG / БТА
Русия се приближава до потенциално неизпълнение на международните си задължения, след като извърши плащаше на притежателите на доларови облигации в рубли. Също така Москва обяви, че планира да продължи да не изпълнява задълженията си по договор, докато валутните ѝ резерви са блокирани заради санкциите.
Съединените щати в понеделник отрязаха достъпа на Русия до половината ѝ валутни и златни резерви, с което намалиха способността и да си плаща външните заеми, деноминирани в долари и евро. Страната, започнала война срещу Украйна, има падежи за повече от 600 млрд. долара.
Целта на Вашингтон е да ограничи достъпа на Москва до твърда валута и да изправи Владимир Путин пред избор – да фалира държавата или да продължи кръвопролитията.
Русия не е имала неизпълнение по външния си дълг, откакто се отказа от дължимите плащания след Болшевишката революция от 1917 г., припомня Reuters.
Това приближава момента, в който Русия няма да иска или няма да може да си плаща“, каза пред медията един мениджър на фонд, който държи една от облигациите, с падеж в понеделник.
Кремъл заяви, че ще продължи да плаща задълженията си в рубли.
„Русия разполага с всички необходими ресурси за обслужване на дълговете си. Ако тази блокада продължи и плащанията за обслужване на дълговете бъдат блокирани, то бъдещо плащане може да бъде извършено в рубли“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
С общо 15 международни облигации с номинална стойност около 40 млрд. долара, Москва успя да извърши редица плащания на лихвени купони в чуждестранна валута по своите еврооблигации преди Съединените щати да спрат тези транзакции.
Министерството на финансите на Русия заяви в сряда, че трябва да плати в рубли на притежателите на своите деноминирани в долари еврооблигации с падеж през 2022 и 2042 г., тъй като чуждестранна банка е отказала да изпълни нареждане за плащане на 649 млн. долара на притежателите на нейния държавен дълг.
Министерството на финансите заяви, че чуждестранната банка, която не е посочена, е отхвърлила нареждането на Русия да плати лихвени купони по двете облигации и също така не е обработила плащането на еврооблигация с падеж през 2022 г.
Способността на Русия да изпълни дълговите си задължения е във фокуса, след като западните санкции в отговор на руската война в Украйна замразиха почти половината от нейните резерви и ограничиха достъпа до глобалните платежни системи.
Изкуствена ситуация
JP Morgan, която обработваше плащания по руски държавни облигации като банка кореспондент, беше спряна от Министерството на финансите на САЩ да извърши двете плащания, дължими в понеделник, каза източник на Reuters, запознат със ситуацията.
JP Morgan e отказаla коментар.
Русия може да обмисли да позволи на чуждестранните притежатели на нейните еврооблигации от 2022 и 2042 г. да конвертират плащанията в рубли в чуждестранни валути, след като достъпът до нейните валутни сметки бъде възстановен, казаha ot финансовото министерство.
Дотогава плащанията по еврооблигации в рубли, насочени към притежателите на облигации от така наречените недружелюбни държави, ще се съхраняват в специални сметки тип „С“ в руския национален депозитар за сетълмент, допълват от министерството.
Русия има 30-дневен гратисен период, за да извърши плащането в долари, но ако парите не се появят в сметката на притежателите на облигации в рамките на този срок, това ще представлява неизпълнение, казват световните рейтингови агенции.
На теория може да се създаде ситуация на неизпълнение, но това би било чисто изкуствена ситуация“, каза Песков. „Няма основания за истинско неизпълнение.“
Притежателите на облигации следят плащанията от налагането на санкциите, които откъснаха Русия от световната финансова система.
Русия изплати в сряда купони по четири съкровищни облигации в рубли. Някога те бяха популярни с високата си доходност сред чуждестранните инвеститори, които сега са блокирани да получават плащания в резултат на санкции и руски ответни мерки.